| Autor: redakcja1

KE obniża szacunki plonowania pszenicy i kukurydzy w UE

Unijna jednostka monitorująca uprawy (MARS) opublikowała swój sierpniowy raport w którym skorygowane zostały w dół prognozy średnich plonów kukurydzy i pszenicy miękkiej.

KE obniża szacunki plonowania pszenicy i kukurydzy w UE
Raport ostrzega również przed pogorszeniem się jakości pszenicy w północnej Europie.

Pszenica miękka 5,78 t/ha wobec 5,8 t/ha szacowanych w zeszłym miesiącu i 5,79 t/ha w 2022 r.
Jęczmień 4,74 t/ha wobec 4,74 t/ha w zeszłym miesiącu i 5,04 t/ha w 2022 r.

Rzepak 3,19 t/ha vs 3,20 t/ha szacowane w zeszłym miesiącu i 3,33 t/ha w 2022 r.

Prognozy dla upraw jarych pozostają dużo lepsze niż przed rokiem, pomimo spadku produkcji kukurydzy w sierpniu:

Kukurydza: 7,45 t/ha vs 7,53 t/ha szacowane w zeszłym miesiącu i 5,91 t/ha w 2022 r.

Słonecznik: 2,18 t/ha vs 2,12 t /ha oszacowano w zeszłym miesiącu i 1,87 t/ha w 2022 r.

Charakterystyka okresu przeglądu (1 lipca - 13 sierpnia):

Okres objęty przeglądem w tym miesiącu charakteryzował się częstymi deszczami w dużych obszarach północno-zachodniej, północno-środkowej i północnej Europy, podczas gdy fale upałów były częstym zjawiskiem na południu. Na poziomie UE wpływ tych wydarzeń na oczekiwania dotyczące plonów był ograniczony.

Prognoza plonów słonecznika została skorygowana w górę, głównie ze względu na lepsze niż oczekiwano warunki w Hiszpanii i Francji, które zrównoważyły wpływ pogorszenia warunków na plony w Bułgarii.

Obfite deszcze występujące często w wielu częściach północno-zachodniej, północno-środkowej i północnej Europy sprzyjały uprawom letnim, ale powodowały opóźnienia w zbiorach roślin ozimych. Najbardziej dotknięte są północno-zachodnia Francja, kraje Beneluksu i duża część Niemiec. Oczekuje się, że negatywne skutki będą dotyczyć głównie jakości ziarna. 

Fale upałów i bardziej suche niż zwykle warunki szczególnie wpłynęły na uprawy letnie w Bułgarii, południowej i wschodniej Rumunii, Czechach i środkowej Polsce. Ulewne deszcze oraz lokalne, ale liczne burze i burze z gradem spowodowały znaczne szkody w uprawach w północnych Włoszech, Słowenii i Chorwacji. W Słowenii ulewne deszcze na początku sierpnia spowodowały powodzie i rozległe zniszczenia gruntów rolnych.


Tagi:
źródło: