| Autor: redakcja1

KE opublikowała dokumenty zabraniające stosowania fipronilu

Komisja Europejska zakazała używania substancji czynnej o nazwie fipronil – podaje FAMMU/FAPA.

KE opublikowała dokumenty zabraniające stosowania fipronilu
W dniu 15 sierpnia 2013 roku ukazało się oficjalne rozporządzenie Komisji Europejskiej w tej sprawie – rozporządzenie nr 781/2013 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do warunków zatwierdzenia substancji czynnej fipronil oraz zabraniające stosowania i sprzedaży nasion zaprawionych środkami ochrony roślin zawierającymi tę substancję czynną.
 
Z uwagi na informacje otrzymane z Włoch, związane z ryzykiem zagrażającym pszczołom miodnym spowodowanego otoczkowanymi nasionami kukurydzy zaprawionymi środkami ochrony roślin zawierającymi fipronil, Komisja postanowiła dokonać przeglądu zatwierdzenia tej substancji czynnej.
 
W związku z tym, przeprowadzono szereg konsultacji oraz badań. W następstwie tego Komisja stwierdziła, że wykluczenie wysokiego poziomu ryzyka dla pszczół jest możliwe jedynie przez nałożenie dalszych ograniczeń.
 
Tym samym zgodnie z art. 2 do omawianego rozporządzenia nasiona roślin, które zostały zaprawione środkami ochrony roślin zawierającymi fipronil, nie mogą być stosowane ani wprowadzane do obrotu.
 
Niemniej jednak, środek ten będzie mógł być teraz używany jedynie w szklarniach oraz do niektórych warzyw kapustnych w szklarniach, czyli do pora, szalotki, cebuli i innych warzyw w tym kapusty, brokułów oraz kalafiorów i zbieranych przed pojawieniem się na nich kwiatów.
 
Państwa członkowskie w razie potrzeby zmieniają lub cofają obowiązujące zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające fipronil jako substancję czynną w terminie do dnia 31 grudnia 2013 roku, a dodatkowy okres na zużycie zapasów jest możliwie najkrótszy i upływa najpóźniej w dniu 28 lutego 2014 roku - informuje FAMMU/FAPA.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!