| Autor: redakcja1

Szacunki zbiorów kukurydzy w UE w dół o 3 mln ton

W najnowszym raporcie Komisja Europejska skorygowała w dół szacunki produkcji kukurydzy w Unii Europejskiej w bieżącym sezonie o 3 mln ton w odniesieniu do poprzedniej prognozy do 65,486 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.

Szacunki zbiorów kukurydzy w UE w dół o 3 mln ton

Zbiory kukurydzy w UE

Niemniej jednak, za sprawą rekordowo wysokich zbiorów w poprzednim sezonie wynoszącym 77,75 mln ton Unia weszła w nowy sezon ze sporymi zapasami kukurydzy – 22,34 mln ton. Podaż kukurydzy w sezonie 2015/2016 jest oceniana na 97,8 mln ton, będzie zatem nadal relatywnie wysoka. Unia ma zwiększyć import tego gatunku – z 8,9 mln ton w 2014/2015 do 10 mln ton i obniżyć eksport – z 3,6 mln ton do 2,4 mln ton. Zapasy na koniec sezonu obniżą się jednak do 17,6 mln ton. Będzie to jednak większy poziom zapasów niż na początku sezonu 2014/2015, kiedy było 15,28 mln ton.

Susza przyczną spadku plonowania kukurydzy

Ostatnia negatywna korekta wynika głównie ze spodziewanego gorszego plonowania. W minionym tygodniu jednostka monitorująca działająca przy KE – Mars, zmniejszyła prognozę plonów kukurydzy do 6,51 t/ha w odniesieniu 7,22 t/ha przewidywanych miesiąc wcześniej i 8,08 t/ha w minionym sezonie. Pogorszenie plonowania to skutek niesprzyjających warunków pogodowych odnotowywanych w niektórych unijnych krajach w lipcu br. Dotyczy to przede wszystkim północnych Włoch, Francji, Niemiec, Polski, Republiki Czech, Austrii oraz Węgier. Niewykluczone są następne korekty, o ile susza nadal będzie dotkliwa.

 

Jak podają służby metrologiczne, nieznaczne opady deszczu zostały odnotowane w północnej części Hiszpanii, północnych Włoszech i wschodniej Bułgarii, ale nadal susza utrzymuje się w środkowej i wschodniej Francji, centralnej i południowo-zachodniej Hiszpanii, środkowej części Włoch, w Republice Czech, na Słowacji, w południowo-wschodniej Polsce, Rumuni, na zachodzie Bułgarii oraz w południowych obszarach dawnej Jugosławii. Dla tych rejonów w omawianym tygodniu nie zapowiada się znaczniejszej poprawy warunków pogodowych.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!