| Autor: redakcja1

Kondycja amerykańskiej pszenicy jest bardzo dobra, a tempo zbiorów przyspiesza

Rozwój i stan upraw amerykańskiej kukurydzy i soi pozostaje w tyle za średnią z uwagi na rekordowe opóźnienia w zasiewach tej wiosny. Opóźnienia dotyczą także pszenicy, ale w przypadku tego zboża kondycja jest bardzo dobra, a dla pszenicy ozimej najlepsza od wielu lat.

Kondycja amerykańskiej pszenicy jest bardzo dobra, a tempo zbiorów przyspiesza
Postępy i kondycja amerykańskich upraw (raport Crop Progress and Condition):

Tempo zasiewów:
  • Soja: 92% (+7% w tygodniu), w porównaniu do 99% - średnio i 100% przed rokiem;
  • Pozostałych upraw się już nie raportuje, a ostatni raport dla kukurydzy (tydzień wcześniej) pokazał zaawansowanie zasiewów na poziomie 96% planowanego areału. Dla kukurydzy bardzo ważny był piątkowy - zaskakująco dobry raport o wielkości areału. Pokazał on, że mimo problemów pogodowych farmerzy zasieli więcej kukurydzy niż oczekiwał rynek. Miało to się odbyć (jeśli się potwierdzi w kolejnym raporcie) kosztem soi, a sprzyjały temu korzystne dla kukurydzy relacje cenowe oraz wojna handlowa z Chinami (ograniczone zakupy soi przez największego importera tych nasion na świecie).
Kondycja upraw:
  • Soja: tylko 54% zaliczono do dwóch najlepszych kategorii (bez zmian w ciągu tygodnia), w porównaniu do 71% przed rokiem;
  • Kukurydza: tylko 56% upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii (bez zmian w tygodniu). Rok temu było to 76%;
  • Pszenica ozima: aż 73% oceniono na dobry/doskonały (+2% w ciągu tygodnia). Rok temu było to tylko 37%.
  • Pszenica jara: aż 75% (tak samo jak tydzień wcześniej) zaliczono do dobry/doskonały, w porównaniu do 77% przed rokiem.
 
Tempo zbiorów:
Tempo zbiorów pszenicy ozimej: 30% areału zebrano (+15% w tygodniu). Średnia dla tej daty to 48%.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!