| Autor: redakcja1

MARS obniża prognozy plonowania kukurydzy, ale podnosi szacunki plonów pozostałych zbóż i rzepaku

Unijna jednostka monitorowa upraw (MARS) ponownie obniżyła swoje prognozy plonów dla upraw jesiennych. Wyjątkowo duże cięcia dotyczą kukurydzy, słonecznika i soi, ponieważ eksperci spodziewają się dalszych szkód spowodowanych niedawną suchą i upalną pogodą.

MARS obniża prognozy plonowania kukurydzy, ale podnosi szacunki plonów pozostałych zbóż i rzepaku
Według MARS większość Europy ucierpiała z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, a wśród najbardziej dotkniętych regionów znalazły się Hiszpania, Francja, środkowe i północne Włochy, środkowe Niemcy, Węgry, Rumunia, Słowenia i Chorwacja. O ile upalna pogoda szkodzi większości upraw jarych w Europie, to uprawy ozime zyskały dzięki lepszym warunkom zbiorów.

MARS określił swoje prognozy dotyczące plonów kukurydzy na ziarno w UE na 6,63 t/ha w porównaniu z 7,25 t/ha prognozowanymi w zeszłym miesiącu (-16% r/r) i poniżej poziomu z 2021 r. i średnia z pięciu lat.

MARS nieznacznie zwiększył prognozy plonów upraw ozimych, ponieważ sucha pogoda korzystnie wpłynęła na zbiory. Obejmowało to wzrost prognoz dotyczących plonów pszenicy miękkiej do 5,76 t/ha z 5,74 t/ha w zeszłym miesiącu, podczas gdy tegoroczny średni plon jęczmienia w UE zwiększył się do 4,85 t/ha z 4,83 t/ha w poprzednim miesiącu.

Oczekiwany plon rzepaku został podniesiony do 3,15 t/ha z 3,13 t/ha w poprzednim miesiącu.


Tagi:
źródło: