| Autor: redakcja1

Mniejsze zasiewy ozimin w Lubuskiem

Jak wynika z danych, w odniesieniu do zeszłego roku w województwie lubuskim zasiewy roślin ozimych są mniejsze o blisko 26 tysięcy hektarów.

Mniejsze zasiewy ozimin w Lubuskiem
Według ekspertów, taki stan rzeczy wynika z możliwości uzyskania dopłat na wysianie poplonu, a także na wzrastającą popularność rzepaku oraz kukurydzy. W związku z tym, tegoroczne uprawy roślin ozimych zajmą obszar niemal 154 tysiące hektarów, co stanowi 14% spadek w porównaniu z rokiem minionym.
 
Według analiz najczęściej uprawianymi roślinami ozimymi są zboża, które obsiano na 82% zasiewów (125,5 tysiącach hektarów). Natomiast pozostałe 18% (blisko 28,4 tysiąca hektarów) udział w strukturze upraw posiada rzepak i rzepik.
 
Spośród zbóż najwięcej pól obsiewanych jest żytem – 45,2 tysiąca hektarów oraz pszenicą – 42,3 tysiąca hektarów. Z kolej najrzadziej wybiera się ozimą odmianę jęczmienia, bo jedynie 8,9 tysiąca hektarów, a także mieszanek zbożowych – 1,7 tysiąca hektarów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!