| Autor: redakcja1

Matif: Kukurydza straciła 3,2% i spadła do poziomu najniższego od listopada 2013 (23.07.2014)

Na CBoT pszenica i kukurydza ostatecznie zamknęły dzień na 1% minusie. Pszenica i rzepak na Matif zyskały we wtorek odpowiednio 1% i blisko 2%. Najbliższa seria unijnej kukurydzy potaniała wczoraj o 5,25 euro do 160,25 eur/t. Są to notowania porównywalne z minimami osiągniętymi po ubiegłorocznych zbiorach.

Matif: Kukurydza straciła 3,2% i spadła do poziomu najniższego od listopada 2013 (23.07.2014)
Oprócz zapowiadanych rekordowych zbiorów kukurydzy w USA (także bardzo dobrych w UE) presję na ceny wywierać będzie już teraz rosnąca podaż pszenicy paszowej z tegorocznych zbiorów. W Europie trwają żniwa, plonowanie zbóż jest wysokie, ale deszczowa pogoda wpływa na gorszą jakość pszenicy w wielu krajach w tym u głównego producenta ziarna konsumpcyjnego, jakim jest Francja. Zapowiada się, że w tym sezonie wzrośnie premia za jakość ziarna pszenicy na unijnym rynku (pszenica konsumpcyjna powinna być znacząco droższa od paszowej, której będzie na rynku wyjątkowo dużo).
 
Co to oznacza dla cen kontraktów futures? Na pewno wyceny kukurydzy i pszenicy paszowej będą spadły w tempie większym niż pszenicy konsumpcyjnej. Pszenica konsumpcyjna powinna nadal tanieć w miarę rosnącej podaży z tegorocznych zbiorów. Dopiero po zakończeniu zbiorów na półkuli północnej okaże się czy są problemy z jakością ziarna w skali globalnej. Trzeci kwartał może przynieść wzrost cen pszenicy konsumpcyjnej przy spadających wycenach zbóż paszowych i soi. Wydaje się, że kukurydza unijna może osiągnąć do końca roku poziomy z 2009-2010 roku, czyli 110-120 eur/t (teraz 160 euro/t). Tym bardziej że kontrakt na amerykańską kukurydzę wspomniane poziomy cen (minima 2009 i 2010) może osiągnąć już w sierpniu, jeśli USDA podniesie (w sierpniowym raporcie) prognozę wydajności z ha, a to podpowiada kondycja amerykańskich upraw.

We wtorek unijna pszenica (Matif) odbiła w górę o niespełna 2 euro po spadku w poniedziałek do 4-letniego minimum. W początkowej fazie sesji na CBoT pszenica także zyskiwała i miało to zapewne wpływ na zamknięcie pszenicy w Paryżu.

Unijny rzepak podobnie jak pszenica zanotował we wtorek korektę wzrostową (+5,75 eur) po zaliczeniu 4-letniego dołka w poniedziałek na poziomie 309 eur/t. W obu przypadkach (pszenica i rzepak na Matif) na wykresach miesięcznych notowania napotkały na silne długoterminowe wsparcia, które sugerowały możliwość odbicia. Wystarczy jednak, że sygnał dalszej przeceny przyjdzie zza oceanu, by wspomniane poziomy przebić. We wtorek znaczące (0,4%) osłabienie euro do dolara sprzyjało wzrostom na paryskim parkiecie.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!