Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Matif: Kukurydza straciła 3,2% i spadła do poziomu najniższego od listopada 2013 (23.07.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na CBoT pszenica i kukurydza ostatecznie zamknęły dzień na 1% minusie. Pszenica i rzepak na...

Na CBoT pszenica i kukurydza ostatecznie zamknęły dzień na 1% minusie. Pszenica i rzepak na Matif zyskały we wtorek odpowiednio 1% i blisko 2%. Najbliższa seria unijnej kukurydzy potaniała wczoraj o 5,25 euro do 160,25 eur/t. Są to notowania porównywalne z minimami osiągniętymi po ubiegłorocznych zbiorach.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Oprócz zapowiadanych rekordowych zbiorów kukurydzy w USA (także bardzo dobrych w UE) presję na ceny wywierać będzie już teraz rosnąca podaż pszenicy paszowej z tegorocznych zbiorów. W Europie trwają żniwa, plonowanie zbóż jest wysokie, ale deszczowa pogoda wpływa na gorszą jakość pszenicy w wielu krajach w tym u głównego producenta ziarna konsumpcyjnego, jakim jest Francja. Zapowiada się, że w tym sezonie wzrośnie premia za jakość ziarna pszenicy na unijnym rynku (pszenica konsumpcyjna powinna być znacząco droższa od paszowej, której będzie na rynku wyjątkowo dużo).
 
Co to oznacza dla cen kontraktów futures? Na pewno wyceny kukurydzy i pszenicy paszowej będą spadły w tempie większym niż pszenicy konsumpcyjnej. Pszenica konsumpcyjna powinna nadal tanieć w miarę rosnącej podaży z tegorocznych zbiorów. Dopiero po zakończeniu zbiorów na półkuli północnej okaże się czy są problemy z jakością ziarna w skali globalnej. Trzeci kwartał może przynieść wzrost cen pszenicy konsumpcyjnej przy spadających wycenach zbóż paszowych i soi. Wydaje się, że kukurydza unijna może osiągnąć do końca roku poziomy z 2009-2010 roku, czyli 110-120 eur/t (teraz 160 euro/t). Tym bardziej że kontrakt na amerykańską kukurydzę wspomniane poziomy cen (minima 2009 i 2010) może osiągnąć już w sierpniu, jeśli USDA podniesie (w sierpniowym raporcie) prognozę wydajności z ha, a to podpowiada kondycja amerykańskich upraw.

We wtorek unijna pszenica (Matif) odbiła w górę o niespełna 2 euro po spadku w poniedziałek do 4-letniego minimum. W początkowej fazie sesji na CBoT pszenica także zyskiwała i miało to zapewne wpływ na zamknięcie pszenicy w Paryżu.

Unijny rzepak podobnie jak pszenica zanotował we wtorek korektę wzrostową (+5,75 eur) po zaliczeniu 4-letniego dołka w poniedziałek na poziomie 309 eur/t. W obu przypadkach (pszenica i rzepak na Matif) na wykresach miesięcznych notowania napotkały na silne długoterminowe wsparcia, które sugerowały możliwość odbicia. Wystarczy jednak, że sygnał dalszej przeceny przyjdzie zza oceanu, by wspomniane poziomy przebić. We wtorek znaczące (0,4%) osłabienie euro do dolara sprzyjało wzrostom na paryskim parkiecie.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl