| Autor: redakcja1

Najnowsze prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA)

Majowa prognoza USDA pokazała większe (niż w kwietniu) oczekiwane krajowe zapasy pszenicy, kukurydzy i soi na koniec tego sezonu.

Najnowsze prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA)
Korekta w górę amerykańskich zapasów jest konsekwencją mniejszego niż zakładano eksportu we wszystkich trzech przypadkach. Konflikt z Chinami w największym stopniu ograniczył amerykański eksport soi. Doskonałe zbiory kukurydzy w Ameryce Południowej i na Ukrainie utrudniają pozbycie się nadwyżek amerykańskiego ziarna, a dodatkowym problemem jest spowolnienie w produkcji etanolu. Częściowe zastąpienie pszenicy kukurydzą w żywieniu przełoży się na wyższe zapasy amerykańskiej pszenicy na koniec tego sezonu.
 
Prognoza USDA zakłada, że wzrost areału upraw kukurydzy (kosztem soi) doprowadzi do najwyższych od 32 lat zapasów tego zboża w USA w nowym sezonie!!!
 
Pierwsza prognoza bilansów na sezon 2019/20 zapowiada również lekki wzrost zapasów pszenicy w USA i tylko minimalny spadek zapasów soi (mniejszy areał), po ich podwojeniu się (+127% w tym sezonie).
 
Prognozy na sezon 2019/20 w skali globalnej:
 
Doskonałe prognozy dotyczą również globalnego rynku pszenicy w nowym sezonie. Amerykanie zakładają silny wzrost produkcji tego zboża u wszystkich głównych producentów i eksporterów, po słabym sezonie 2018/19. Przed rokiem dobre zbiory w USA kontrastowały z dużo mniejszą produkcją w Rosji, UE, Australii.

Światowa produkcja pszenicy w nowym sezonie powinna wynieść 777,5 mln ton i przewyższy zużycie zapowiadane na 759,5 mln ton. Stąd zapasy pszenicy na koniec sezonu powinny wzrosnąć o 18 mln ton, do 293 mln ton.
 
Produkcja kukurydzy na świecie zapowiadana jest na wysokie 1,134 mld ton. Zdecydowanie bardziej powinno jednak wzrosnąć zużycie tego zboża. W konsekwencji konsumpcja kukurydzy (1,145 mld ton) powinna przewyższyć produkcję, co doprowadzi do zmniejszenia globalnych zapasów kukurydzy do 314,7 mln ton (-11,2 mln ton).
 
Światowe zbiory soi powinny zmniejszyć się w nowym sezonie za sprawą mniejszych zasiewów w USA. Zakłada się, że wyniosą one 355,7 mln ton i będą zbliżone do globalnej konsumpcji (355,4 mln ton). W konsekwencji poziom zapasów soi pozostanie na praktycznie niezmienionym – wysokim poziomie 113,1 mln ton.
 
Prognozy dla Unii Europejskiej:
 
Kukurydza:

Amerykanie podnieśli prognozę importu kukurydzy w tym sezonie do 23,5 mln ton (+1 mln ton). Tegoroczne zbiory kukurydzy (sezon 2019/20) szacowane są na 64,2 mln ton (+0,9 mln ton r/r), a import na 20 mln ton. Zapasy na koniec nowego sezonu powinny wzrosnąć z 7,5 (ten sezon), do 8,2 mln ton.

 
Pszenica:

Oczekuje się wzrostu unijnej produkcji pszenicy do 153,8 mln ton (137,2 mln ton w 2018 roku). Wewnętrzna konsumpcja powinna wynieść 128 mln ton (+5 mln ton r/r), a eksport osiągnąć wynik 27 mln ton (+3 mln ton r/r). Oczekuje się, że zapasy na koniec sezonu 2019/20 zwiększą się o ponad 40%, do 14,2 mln ton.
 


Tagi:
źródło: