| Autor: redakcja11

Opady spowodowały obniżkę zbiorów zbóż i rzepaku w Niemczech

W 2016 roku opady deszczu opóźniły zbiory zbóż i rzepaku w Niemczech, pod wpływem których wzrosły obawy o wielkość i jakość tegorocznych zbiorów. Obawy te przede wszystkim wspierały ceny pszenicy wysokojakościowej.

Opady spowodowały obniżkę zbiorów zbóż i rzepaku w Niemczech

Jak podają analitycy BGŻ BNP Paribas, w sierpniu cena pszenicy klasy A o zawartości 13% białka (z dostawą do Hamburga we wrześniu 2016 r.) była o 5,5 euro/t wyższa od ceny pszenicy notowanej na MATIFie. Z ocen Niemieckiego Zrzeszenia Rolników wynika, że żniwa pszenicy były bardzo zróżnicowane. Zdaniem Zrzeszenia, lokalnie tegoroczne plony pszenicy ozimej w Niemczech mogą być niższe nawet o 10-20% od ubiegłorocznych.

Złe warunki pogodowe także wpłynęły na spadek plonów jęczmienia ozimego. W sumie zbiory jęczmienia ozimego w Niemczech oceniane są na 8,6 mln ton, a więc mniej o 10% od wielkości jego produkcji osiągniętej przed rokiem.
 

Opady deszczu spowodowały wystąpienie chorób grzybowych na plantacjach rzepaku. Zrzeszenie prognozuje tegoroczne zbiory rzepaku w Niemczech na poziomie 4,5 mln ton, czyli o 0,5 mln ton mniej w stosunku do 2015 roku. Tagi:
źródło: