| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Ceny kukurydzy na CBoT wystrzeliły po zaskakująco dobrych danych eksportowych (21.11.2014)

Czwartkowe amerykańskie dane eksportowe zaskoczyły uczestników rynku. USDA poinformował o sprzedaży eksportowej netto 908,7 tys. ton kukurydzy. Było to ponad 200 tys. ton powyżej górnej granicy oczekiwań rynkowych i blisko połowę więcej niż wynosi średnia z ostatnich 4 tygodni. Pod wpływem tych danych w Chicago grudniowa kukurydza wystrzeliła w górę o blisko 3%, ciągnąc za sobą pszenicę i soję.

Notowania zbóż. Ceny kukurydzy na CBoT wystrzeliły po zaskakująco dobrych danych eksportowych (21.11.2014)

Notowania zbóż

Sprzedaż eksportowa netto soi (zawarte kontrakty) była dużo gorsza od oczekiwań i wyniosła 487,5 tys. ton (oczekiwano 0,6 - 1,12 mln ton). Pozytywnie zaskoczyły dane na temat śruty sojowej. Inwestorzy spodziewali się nawet ujemnej sprzedaży netto, podczas gdy USDA pokazał wynik 265,7 tys. ton. Co ciekawe przy słabych danych soja wzrosła na zamknięciu sesji o 1,6%, a śruta sojowa przy nadspodziewanie dobrych danych zamknęła dzień na ledwie 0,1% plusie (grudzień-14) i ok. 1% plusie (styczeń-15).

Sprzedaż eksportowa amerykańskiej pszenicy była w minionym tygodniu nadal słaba, ale mieściła się w dolnym przedziale oczekiwań rynkowych, stąd dane były neutralne dla notowań. USDA poinformował o podpisaniu kontraktów eksportowych (netto) na sprzedaż 361,7 tys. ton amerykańskiej pszenicy (oczekiwano 280-500 tys. ton). Pszenica w Chicago (grudzień-14) wzrosła 1,8% za sprawą umocnienia się kukurydzy.

Unijne kontrakty notowane na Matif skorzystały z szansy, jaką dał rynek amerykański. Najbliższe serie kukurydzy i pszenicy wzrosły w czwartek odpowiednio o 2,75 eur/t do 151,75 eur/t-kukurydza i o 2,25 eur/t do 174,75 eur/t – pszenica. Rzepak (luty-15) umocnił się o 1,25 eur/t do 337,75 eur/t (+0,4%).

Komisja Europejska poinformowała wczoraj o wydaniu licencji eksportowych na 636 tys. ton pszenicy miękkiej w ostatnim tygodni. Narastająco od początku sezonu UE wyeksportowała już 11,5 mln ton tego zboża, jest to ok. 0,9 mln ton więcej niż w analogicznym okresie rok temu. USDA prognozuje unijny eksport pszenicy w tym sezonie na 28 mln ton, stawiając UE na 1 miejscu wśród światowych eksporterów przed USA (pierwszy raz w historii).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!