| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Droga soja i kukurydza (1.06.2016)

W środę, amerykańskie kontrakty na zboża i soję wzrosły solidarnie po ok. 2%, w dużej mierze za sprawą znacznego osłabienia dolara względem euro (nadzieja na dalszy wzrost eksportu).

Notowania zbóż i oleistych. Droga soja i kukurydza (1.06.2016)
Notowania zbóż i oleistych
 
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, o ile jednak dla pszenicy oznacza to kontynuowanie, trwającego od września ub. roku, trendu bocznego, to w przypadku soi, pokonany został poziom 11 usd/buszel – pierwszy raz od sierpnia 2014. Także kukurydza zaliczyła wczoraj w Chicago swój nowy, 10-miesięczny, rekord notowań. Fundusze hedgingowe generowały wczoraj wzrosty, kupując netto ok.  14 tys. kontraktów na kukurydzę, 12 tys. na soję i 3,750 tys. na pszenicę.

Zdaniem analityków na rynek kontraktów rolnych napłynął z początkiem miesiąca, nowy kapitał. Inwestorzy spekulacyjni zdają się nie zauważać pozytywnych wiadomości dotyczących rynku soi i kukurydzy (np. szybkie tempo siewu i bardzo dobry stan amerykańskich upraw) i próbują za wszelką cenę kontynuować trend wzrostowy, bazując na faktycznych stratach (soja i kukurydza) poniesionych przez południowoamerykańskich rolników. Do tego dochodzi jeszcze premia za ryzyko pogodowe związane z odległym terminem zbiorów kukurydzy i soi w USA. Kluczowe, dla plonów, miesiące dopiero przed nami, co w połączeniu ze sporym prawdopodobieństwem wystąpienia zjawiska La Nina (występuje ono zwykle po El Nino i przynosi gorącą i suchą pogodę USA) podbija wyceny kontraktów.

W Paryżu, tradycyjnie już zmienność notowań była w środę dużo mniejsza (mniejsze zaangażowanie kapitału spekulacyjnego). Umacniające się euro niwelowało presję wzrostową płynącą z giełdy w Chicago. W efekcie tylko kukurydza zamknęła dzień 1% wzrostem, podczas gdy pszenica nie zmieniła notowań, a rzepak nawet potaniał o 0,7% (dotyczy najbliższych serii).


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: