| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Czwartkowe raporty kwartalne USDA wywołały dużo zamieszania na rynku (1.07.2016)

W Chicago najbliższa seria kukurydzy straciła na wartości blisko 4%, podczas gdy soja zyskała blisko 3% na zamknięciu sesji. W niewielkim stopniu wzrosły tylko notowania amerykańskiej pszenicy (SRW). W Paryżu unijne kontrakty na zboża taniały wczoraj, podczas gdy rzepak drożał śladem soi.

Notowania zbóż i oleistych. Czwartkowe raporty kwartalne USDA wywołały dużo zamieszania na rynku (1.07.2016)
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, wczorajsze raporty okazały się niezwykle korzystne dla bilansu kukurydzy w USA (też na świecie). Rynek oczekiwał spadku areału zasiewów kukurydzy w USA, w stosunku do marcowej prognozy. Wynik pokazał jednak wzrost obszaru w stosunku do badania intencji z marca. Wyższe od oczekiwań i o 6% większe (rok do roku) są także zapasy tego zboża na dzień 1-czerwca.
 
Tylko nieco gorszy od oczekiwań okazał się raport o areale zasiewów soi w USA. Mimo to obecne szacunki pokazują wzrost o 1% (rok do roku) areału zasiewów amerykańskiej soi i nowy rekord. Analitycy oczekiwali znacznych przesunięć obszaru z kukurydzy do soi (korzystna relacja cen). Zapasy soi w USA okazały się większe od oczekiwań rynku, wzrosły o 39% rok do roku.

W przypadku amerykańskiej pszenicy, raport USDA pokazał zgodne z oczekiwaniami zapasy na dzień 1-czerwca (uznawane jako zapasy na koniec sezonu 2015/16), jednocześnie są one o 30% wyższe niż rok wcześniej. Areał zasiewów pszenicy okazał się o 1% większy od badania intencji z marca, ciągle jednak o 7% mniejszy niż w 2015 roku.

Tygodniowe dane eksportowe były dla amerykańskiej pszenicy lepsze od oczekiwań i wsparły minimalny wzrost notowań na zamknięciu czwartkowej sesji.

W czwartek, fundusze hedgingowe były kupującymi netto w Chicago ok.: 19000 kontraktów soi i 2500 pszenicy, ale sprzedały netto 20000 kontraktów na kukurydzę

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: