| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Mieszane zamknięcie tygodnia na giełdach towarowych (12.01.2015)

Piątkowa sesja zakończyła się minimalną przeceną rzepaku na Matif, jednak cały tydzień przebiegał pod znakiem silnych wzrostów.

Notowania zbóż i oleistych. Mieszane zamknięcie tygodnia na giełdach towarowych (12.01.2015)

Notowania oleistych

Seria rzepaku z realizacją w lutym podrożała w skali ubiegłego tygodnia 13,5 eur/t i zamknęła piątek na poziomie 361,25 eur/t. Dzień wcześniej rzepak ustanowił swoje blisko 7-miesięczne maksimum z ceną zamknięcia 361,5 eur/t. Ceny rzepaku rosły w ślad za drożejącymi olejami roślinnymi (olej palmowy i sojowy).

W minionym tygodniu wzrosły także notowania pozostałych oleistych. Soja podrożała w tym czasie o blisko 5%, śruta sojowa o 2%. Kontrakty te (soja i śruta sojowa na CBoT) nadal pozostają jednak w trwającym już trzeci miesiąc trendzie bocznym.

Departament Handlu Chin szacuje import soi w styczniu na 5,4 mln ton, co oznacza spadek z 7,3 mlon ton w grudniu. CONAB podniósł oficjalną prognozę brazylijskich zbiorów soi o 0,1 mln ton do 95,9 mln ton, mimo panujących tam suchych warunków. Grudniowa prognoza USDA opiewała na 94 mln ton.

Notowania zbóż

Notowania kontraktów na zboża zamknęły piątek w sposób mieszany. Pszenica na Matif w kontrakcie styczniowym (wygasa dzisiaj) zyskała na wartości 4 eur do poziomu 194,75 eur/t, podczas gdy seria marcowa potaniała 1,5 eur do 195,25 eur/t. Kontrakt na pszenicę notowany w Chicago (najbliższa seria) stracił w piątek 0,6% a w skali tygodnia 3,0%. Najbliższa seria pszenicy unijnej potaniała w tygodniu 1,6% (-3,25 eur/t). O przecenach na rynku pszenicy zdecydowały w dużym stopniu słabe amerykańskie (także unijne) dane eksportowe za ostatni tydzień i zmniejszenie obaw pogodowych. Amerykańska pszenica sprzedaje się bardzo słabo w tym sezonie i powinno to mieć odzwierciedlenie w najnowszej prognozie USDA, która opublikowana będzie dzisiaj.

W piątek kukurydza w Chicago odbiła w górę o 1,5% kończąc tydzień 1,2% wzrostem, pomimo przewagi sesji spadkowych. Kukurydza na Matif (najbliższa seria) potaniała w piątek 0,5 eur/t do 162,75 eur/t, zyskując jednak w tygodniu 1,5 eur/t (+0,9).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!