| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica (SRW) spadła w Chicago do poziomu najniższego od 6 lat (30.06.2016)

Amerykańskie kontrakty na zboża straciły ponad 3% na zamknięciu środowej sesji. Kukurydza zareagowała silną przeceną na zapowiadane w weekend deszcze. Pogoda pozostaje korzystna dla amerykańskich upraw kukurydzy w przededniu fazy zapylania (lipiec).

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica (SRW) spadła w Chicago do poziomu najniższego od 6 lat (30.06.2016)
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT kapitał spekulacyjny przez wiele tygodni kupował kontrakty, obstawiając nadejście gorącej i suchej pogody na głównych obszarach amerykańskich upraw, niesionej przez zjawisko pogodowe La Nina. Tym czasem, prawdopodobieństwo strat w uprawach kukurydzy (są w bardzo dobrej kondycji) maleje z tygodnia na tydzień, a fundusze hedgingowe, mimo redukcji, nadal posiadają bardzo dużą pozycję długą netto. Większa premia za ryzyko pogodowe zawarta jest w cenach soi, ponieważ w jej przypadku krytycznym dla plonowania miesiącem będzie sierpień.

Pszenica tanieje sezonowo pod presją trwających w USA żniw z raportami bardzo wysokiej wydajności. Ceny pszenicy HRW na giełdzie w Kansas, już wcześniej, zaliczyły swój 10-letni dołek, w środę pszenica SRW handlowana w Chicago spadła do poziomu z czerwca 2010 roku.

Z punktu widzenia analizy technicznej, zarówno na pszenicy jak i na kukurydzy pokonane zostały ważne poziomy wsparcia, co dodatkowo zachęca do kontynuacji trendu spadkowego.

Fundusze hedgingowe sprzedały w środę netto ok.: 20 tys. kontraktów na kukurydzę, 5,5 tys. na pszenicę i 5 tys na soję. O ile w przypadku kukurydzy i soi w Chicago kapitał spekulacyjny (od)sprzedaje wcześniej kupione kontrakty, redukując pozycję długą netto, to w przypadku pszenicy spekulanci zwiększają zaangażowanie w grę na spadki, sprzedając kolejne kontrakty (z zamiarem odkupienia po niższych cenach).

COCERAL (europejskie stowarzyszenie przedsiębiorców handlujących zbożami, oleistymi itd.) podniósł prognozy tegorocznych zbiorów rzepaku i większości zbóż (w porównaniu z marcem).

Aktualna prognoza dla UE:
  • Pszenica: 148 mln ton (145,2 mln t w marcu);
  • Jęczmień: 63,2 mln ton  (58,9 mln t w marcu);
  • Kukurydza: 62,4 mln ton (63,2 mln t w marcu);
  • Rzepak: 22 mln ton (21,6 mln t w marcu).
StatCan opublikował w środę szacunki areału kanadyjskich upraw pod tegoroczne zbiory:
  • pszenica: 23,2 mln akrów, w porównaniu do 23,2 w 2015 roku;
  • pszenicy durum: 6,1 mln akrów, w porównaniu do 5,8 w roku 2015;
  • jęczmień: 6,4 mln akrów, w stosunku do 6,5 w roku 2015;
  • canola: 20 mln akrów, w porównaniu do 20,1 w 2015 roku.
Na rynkach surowcowych, ropa mocno drożała w środę, korzystając ze słabnącego dolara i w jeszcze większym stopniu z danych tygodniowych o zapasach w USA (spadły bardziej niż oczekiwano). Notowania ropy Brent zyskały w środę ponad 4%, pokonując poziom 50 usd za baryłkę.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: