| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych w dół pod wpływem prognoz USDA (10.02.2015)

We wtorek Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował comiesięczną prognozę bilansu na amerykańskim i światowym rynku zbóż i oleistych. Najnowszy raport podniósł i tak już rekordowe prognozy zbiorów kukurydzy, pszenicy i soi na świecie w sezonie 2014/2015.

Notowania zbóż i oleistych w dół pod wpływem prognoz USDA (10.02.2015)

Wyższe zbiory pszenicy

Kolejny już raz pozytywnie zaskoczyły rynek dane na temat pszenicy. USDA ponownie podniósł prognozę światowych zbiorów, tym razem o 1,65 mln ton do 725,03 mln ton. Zapasy na koniec obecnego sezonu podniesiono o 1,85 mln ton  do 197,85 mln ton. Jednocześnie zwiększono minimalnie (miesiąc do miesiąca) prognozę zapasów końcowych pszenicy w USA, za sprawą cięcia o 0,7 mln ton amerykańskiego eksportu.

Spadek zapasów kukurydzy

Dane USDA pokazały większy od oczekiwań spadek zapasów kukurydzy w USA w stosunku do prognozy styczniowej. Jednocześnie skorygowano w górę światowe zbiory kukurydzy o 3,2 mln ton i o 1,6 mln ton zapasy początkowe. Silny wzrost podaży został jednak prawie w całości wchłonięty przez wyższy przerób. W konsekwencji podniesiono w górę prognozę globalnych zapasów kukurydzy o tylko 0,5 mln ton do 189,64 mln ton w porównaniu do 173,8 mln ton sezon wcześniej.

Światowe zbiory soi przekroczą 315 mln ton

W przypadku soi amerykańskie prognozowane zapasy zmniejszyły się w stosunku do stycznia bardziej niż oczekiwano, głównie za sprawą wzrostu eksportu. Powinny one wynieść w tym sezonie 10,48 mln ton w porównaniu do rekordowo niskich 2,5 mln ton sezon wcześniej.

Ceny zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!