| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Kontrakty na pszenicę rosły po obu stronach Atlantyku (29.10.2014)

Kontrakty futures na pszenicę rosły we wtorek po obu stronach Atlantyku. Tym razem dużo mocniej zyskała pszenica na Matif, która odrobiła zaległości w stosunku do kontraktu notowanego w Chicago.

Notowania zbóż. Kontrakty na pszenicę rosły po obu stronach Atlantyku (29.10.2014)

Notowania zbóż

W poniedziałek kontrakty na Matif taniały, podczas gdy po początkowych spadkach w drugiej części amerykańskiej sesji (już po zamknięciu sesji europejskiej) za oceanem zagościły silne wzrosty. Stąd najbliższa seria na Matif podrożała wczoraj o 2,7%, czyli 4,5 eur/t do 169,5 eur/t, w Chicago dzień zakończył się na 1,5% plusie.

Amerykański Departament Rolnictwa (poniedziałkowy raport) szacuje stan pszenicy ozimej na 59% dobry i bardzo dobry, znacznie poniżej oczekiwań analityków (68%).


Jak podkreśla Andrzej Bąk, makler e-WGT, motorem napędowym wzrostów notowań soi a za nią i kukurydzy na giełdzie w Chicago jest trwający od początku października rajd na rynku śruty sojowej. Kontrakt najbliższy na śrutę podrożał w tym czasie z poniżej 300 usd/t do prawie 400 usd/t – max. dzienne we wtorek, co stanowi wzrost o 1/3. W tym samym okresie (od początku miesiąca) soja podrożała nieco ponad 10% a kukurydza o prawie 14%.

Październikowe wzrosty notowań kukurydzy i soi wspierane były do niedawna olbrzymim opóźnieniem w amerykańskich zbiorach z powodu deszczowej pogody oraz także problemami pogodowymi (susza) w okresie wysiewów kukurydzy i soi w Ameryce Południowej. Amerykańscy rolnicy w ostatnim czasie zaczęli nadrabiać zaległości (oficjalne raporty USDA) i wydaje się, że nie są zagrożone rekordowe zbiory kukurydzy i soi. Jednak w przypadku Brazylii i Argentyny najwolniejsze od 10 lat tempo zasiewów przyczyni się do gorszych, od wcześniejszych prognoz, zbiorów w sezonie 2014/15. Wskazują na to ostatnie szacunki Oil World, który obniżył swoje oczekiwania światowej produkcji soi w tym sezonie o 3 mln ton do 307,8 mln ton (311,2 mln ton – ostatnia prognoza USDA) właśnie za sprawą cięcia przyszłych zbiorów w Ameryce Południowej. Analitycy Oil World zwracają uwagę na prawdopodobny wzrost popytu na amerykańską soję do nowego rekordowego poziomu, przynajmniej w okresie do lutego 2015.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!