| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Oleiste i kukurydza w dół po obu stronach Atlantyku (4.11.2014)

Postępujące amerykańskie zbiory soi i kukurydzy, poprawa warunków pogodowych w Brazylii i umacniający się dolar wywierały presję na ceny podczas poniedziałkowej sesji. Liderem przecen (wcześniej wzrostów) była śruta sojowa, seria najbliższa potaniała w Chicago o ponad 4%. Soja potaniała wczoraj 1,7% a kukurydza blisko 1%.

Notowania zbóż. Oleiste i kukurydza w dół po obu stronach Atlantyku (4.11.2014)

Notowania zbóż

Poniedziałkowe dane USDA na temat tygodniowych wysyłek eksportowych były prospadkowe w przypadku kukurydzy, sprzedaż eksportowa spadła w minionym tygodniu o 47% w porównaniu do tygodnia poprzedzającego. Ten sam raport pokazał rekordowe tygodniowe załadunki na eksport amerykańskiej soi w ilości 2,771 mln ton, pokazując utrzymywanie się silnego popytu. Mimo to soja taniała w ślad za głęboką przeceną śruty.

Umacniający się dolar pogarsza konkurencyjność amerykańskiej pszenicy, przekłada się to na spadek eksportu, co pokazały poniedziałkowe dane. W minionym tygodniu wywieziono na eksport tylko 208,6 tys ton amerykańskiej pszenicy. Mimo słabych danych pszenica zamknęła sesję w Chicago ponad 1% wzrostem. Na Matif dalsze serie pszenicy także zyskały na wartości a tylko seria grudniowa minimalnie potaniała. Oprócz dużej podaży ziarna z tegorocznych zbiorów (2 rekordowe sezony z rzędu według USDA) uczestnicy rynku zbóż nerwowo reagują na bardzo zły stan ozimin w Rosji i na Ukrainie i gorsze od oczekiwań zbiory w Australii (trwają). Dodatkowym wsparciem dla unijnego kontraktu była sprzedaż 60 tys. ton francuskiej pszenicy w ramach przetargu organizowanego w weekend przez Egipt.

Już po amerykańskiej sesji USDA opublikował raport na temat postępu upraw. Dane powinny wspierać dalsze przeceny, ponieważ pokazały duże przyspieszenie zbiorów kukurydzy i soi (były lepsze od oczekiwań). Zaawansowanie w zbiorach soi sięgało na koniec tygodnia 83%, co oznacza, że do końca tego tygodnia zbiory powinny być na ukończeniu. Kukurydza została zebrana z 65% areału. Deszczowa pogoda pozwoliła na przyspieszenie zasiewów soi i kukurydzy w Ameryce Południowej.

Negatywnie na ceny kukurydzy i soi powinno wpływać zbliżanie się do publikacji listopadowej prognozy USDA (w następny poniedziałek). Powszechnie oczekuje się, że amerykanie podniosą kolejny już raz szacunki zbiorów kukurydzy i soi.


Ceny zbóż

Zamknięcie notowań futures – poniedziałek; 3-11-2014:

Matif - pszenica (listopad-14): 172 eur/t / -0,25 eur/t (-0,1%);
Matif - kukurydza (listopad-14): 141,75 eur/t / -2,0 eur/t (-1,4%);
Matif - rzepak (luty-15): 341,0 eur/t / -3,25 eur/t (-0,9%);

CBoT - pszenica (grudzień-14): 197,9 usd/t / (+1,1%);
CBoT - kukurydza (grudzień-14): 147,0 usd/t / (-0,9%);
CBoT - soja (listopad-14): 378,2 usd/t / (-1,7%);
CBoT - śruta sojowa (grudzień-14): 372,7 usd/t (-4,2%);

Winnipeg - canola (listopad-14): 448,1 cad/t / (-1,1%);

Notowania zbóż


EUR/USD: 1,2481 / -0,33% - poziom najniższy od ponad 2 lat.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!