| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Przeceny kukurydzy i soi na CBoT (30.12.2014)

Duża długa pozycja zajmowana przez kapitał spekulacyjny na rynku kukurydzy i soi w Chicago czyni te kontrakty bardzo wrażliwe na zamykanie pozycji (realizacja zysków) przed końcem roku. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT w poniedziałek kukurydza w Chicago wspięła się na początku sesji na swoje wielomiesięczne maksima pod wpływem bardzo dobrych danych o sprzedaży eksportowej. Jednak później przeważyła sprzedaż kontraktów sprowadzając notowania kukurydzy na 0,5% minus (zamknięcie marcowej serii).

Notowania zbóż. Przeceny kukurydzy i soi na CBoT (30.12.2014)

Notowania zbóż

Podobnie wyglądały notowania soi i śruty sojowej. Lepsze od oczekiwań dane eksportowe wywindowały notowania tych kontraktów na 6-7 tygodniowe maksima, po czym nastąpiła realizacja zysków i wspomniane kontrakty zamknęły dzień na ok. 0,5% minusie. Z danych USDA wynika, że już 87% szacowanej na cały sezon 14/15 amerykańskiej soi została zakontraktowana przez zagranicznych nabywców (średnia dla tego okresu to 80%). Zdaniem analityków po nowym roku to Ameryka Południowa przejmie na siebie ciężar zaopatrzenia świata w soję. W Brazylii już zaczęły się pierwsze zbiory soi ale największa podaż będzie miała miejsce w lutym i marcu. Pogoda na kontynencie amerykańskim dopisuje a zbiory zapowiadają się na rekordowo wysokie.

W przypadku amerykańskiej pszenicy cotygodniowe dane na temat eksportu były bardzo słabe jednak kontrakt na pszenicę w Chicago zamknął się na 0,8% plusie (seria najbliższa). W tym miejscu należy zauważyć, że fundusze hedgingowe zajmują pozycję bliską neutralnej w pszenicy  Chicago.

Rosyjski eksport pszenicy gwałtownie rośnie po tym jak rząd postanowił wprowadzić cła eksportowe od 1-lutego 2015 na poziomiei ok. 45 usd/t. Stanowi to jakąś szansę na wzrost amerykańskiego eksportu, jednak przede wszystkim skorzysta na tym unijna pszenica. Zdaniem obserwatorów rynku rosyjski eksport w całym sezonie 2014/15 spadnie od 1 mln ton do 4-4,5 mln ton poniżej ostatniej prognozy USDA opiewającej na 22 mln ton i z łatwością zostanie zastąpiony przez takich eksporterów jak UE, Australia, Kanada i Argentyna.

Unijne kontrakty na zboża traciły w poniedziałek na wartości po zaliczeniu w Wigilię swoich wielomiesięcznych maksimów. Styczniowa pszenica potaniała na Matif minimalnie do poziomu 200 eur/t, natomiast analogiczny kontrakt na kukurydzę stracił na wartości 2,75 eur/t do 158,75 eur/t. Warto zauważyć, że w poniedziałek 5-stycznia kończy się obrót styczniową serią na kukurydzę, a 9 stycznia analogiczną serią na pszenicę.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!