| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Przeceny na rynku zbóż i oleistych (5.11.2014)

Październikowe silne wzrosty notowań zbóż i oleistych na giełdzie w Chicago miały w dużej mierze spekulacyjny charakter i były przedwczesne biorąc pod uwagę sytuację fundamentalną.

Notowania zbóż. Przeceny na rynku zbóż i oleistych (5.11.2014)

Notowania zbóż

Zwykle w okresie amerykańskich zbiorów notowania futures spadają pod presją rosnącej podaży. W tym roku zbiory kukurydzy i soi zaczęły się z dużym opóźnieniem, to jednak w ostatnich 2 tygodniach mocno przyspieszyły i nadal zapowiadają się na rekordowo wysokie. Korzystna pogoda w tym tygodniu powoduje, że zbiory amerykańskiej soi powinny się kończyć, a żniwa kukurydziane przekroczą 3/4 areału.

Jak wskazuje Andrzej Bąk, makler e-WGT, elewatory zapełniają się i nawet silny popyt eksportowy nie powinien być w stanie poprawić sytuacji w najbliższych tygodniach. Ceny powinny spadać, tym bardziej że oprócz spekulantów realizujących zyski, tym razem z długich pozycji, także gospodarze próbują sprzedawać kontrakty futures, zanim ceny spadną jeszcze niżej. Okazuje się, że w sytuacji gdy ceny giełdowe systematycznie rosną producenci wstrzymują się ze sprzedażą (będzie przecież drożej), a w sytuacji spadających cen próbują szybko pozbyć się towaru lub zabezpieczyć przyszłą sprzedaż sprzedając kontrakty futures (może być jeszcze taniej).

Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za niższymi wycenami kontraktów amerykańskich jest powrót dolara (w końcówce października) na ścieżkę umacniania się w stosunku do innych walut. Kurs EUR/USD spadł na początku tygodnia do ponad 2-letnich minimów. Nie bez znaczenia dla cen zbóż i oleistych, wykorzystywanych przecież na dużą skalę do produkcji biopaliw, są notowania ropy naftowej mocno skorelowanej z rynkiem EUR/USD. A te systematycznie spadają od początku lipca, osiągając swoje wieloletnie minima. Ropa Crude OIL potaniała w tym czasie z ponad 100 usd za baryłkę do 77 usd wczoraj (-23%). Ropa Brent spadła ze 112 usd/baryłkę w czerwcu do ok 83 usd wczoraj (-27%).

W tym tygodniu prywatne ośrodki analityczne publikowały szacunki amerykańskich zbiorów i nadal są one lepsze od wrześniowej oficjalnej prognozy USDA.

Eksperci zwracają uwagę na słabą kondycję pszenicy ozimej w Basenie Morza Czarnego, jednak i tu korzystna pogoda w listopadzie może poprawić sytuację.

W środę przed południem kontynuowane są przeceny zarówno na rynku elektronicznym za oceanem jak i na Matif. Kurs eurodolara, po jednodniowym odbiciu w górę, wrócił dzisiaj do trendu spadkowego. Ropa tradycyjnie już pogłębia swoje wieloletnie minima.


Ceny zbóż

Zamknięcie notowań futures – wtorek; 4-11-2014:

Matif - pszenica (listopad-14): 169,0 eur/t / -3,0 eur/t (-1,7%);
Matif - kukurydza (listopad-14): 140,0 eur/t / -1,75 eur/t (-1,2%);
Matif – rzepak (luty-15): 336,0 eur/t / -5,0 eur/t (-1,5%);

CBoT – pszenica (grudzień-14): 195,0 usd/t / (-1,5%);
CBoT – kukurydza (grudzień-14): 143,5 usd/t / (-2,4%);
CBoT – soja (listopad-14): 371,3 usd/t / (-1,8%);
CBoT - Śruta sojowa (grudzień-14): 372,5 usd/t (-0,05%);

Notowania zbóż

EUR/USD: 1,2545 / +0,52%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!