| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Przeceny po obu stronach Atlantyku (8.01.2015)

Notowania kukurydzy i pszenicy w Chicago spadły na zamknięciu środowej sesji o ponad 2%. W mniejszym stopniu taniała unijna pszenica notowana na giełdzie Matif. Seria styczniowa straciła na wartości 1,25 eur (-0,6%) do 195,75 eur/t, a seria z dostawą w marcu potaniała o 2,5 eur (-1,2%) do 200,25 eur/t.

Notowania zbóż. Przeceny po obu stronach Atlantyku (8.01.2015)

Notowania zbóż

Impulsem do spadków notowań były wczorajsze tygodniowe dane na temat produkcji etanolu, które zbiegły się z chwilowym spadkiem ceny ropy Brent poniżej 50 usd/ baryłkę (najniżej od maja 2009 roku). Amerykańskie dane pokazały spadek produkcji bioetanolu i jednoczesny silny wzrost zapasów. Przez ostatnie tygodnie rosnąca produkcja alkoholu etylowego wspierała wzrosty cen kukurydzy. Jednak wraz z taniejącymi paliwami maleją marże na produkcji etanolu. Pocieszeniem dla przemysłu gorzelnianego jest otwarcie chińskiego rynku na DDGS i wzrost marż ze sprzedaży.

Dodatkowo spadkom notowań kukurydzy (realizacja zysków z długich pozycji) sprzyja publikacja ankiety przez Bloomberg i Reuters, która wskazuje, że analitycy nie spodziewają się większego cięcia amerykańskiej produkcji kukurydzy w styczniowej prognozie USDA (publikacja 12 stycznia). Wcześniej rynek oczekiwał możliwej znacznej korekty w dół oficjalnych prognoz w związku z dużymi rozbieżnościami (różnych agencji rządowych) w szacowanej wielkości areału zasiewów. Pewnym wsparciem dla kukurydzy i bardziej dla soi jest zmiana prognoz dla Ameryki Południowej, które pokazują wyższe niż normalnie temperatury w ciągu najbliższych 10 dni.

W środę w Chicago dwie najbliższe serie na soję utrzymały lekkie wzrosty ale już dalsze serie począwszy od lipca 2015 taniały. Zarówno soja jak i śruta sojowa trzeci już miesiąc poruszają się w trendzie bocznym na CBoT. Należy jednak pamiętać, że na rynku panuje przekonanie o tym, że zbliżające się zbiory soi w Ameryce Południowej będą rekordowe i to Brazylia i Argentyna przejmą od amerykanów rynki zbytu.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!