| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Spadki w Chicago, bez zmian w Paryżu (24.11.2014)

Piątkowa sesja zamknęła się kolejnymi wzrostami notowań zbóż i rzepaku na giełdzie Matif. W skali całego tygodnia unijne kontrakty na pszenicę i rzepak (najbliższa seria) zyskały odpowiednio 1,25 eur/t (+0,7%) do 177,75 eur/t - pszenica i 3,25 eur/t (+1%) do 339 eur/t – rzepak.

Notowania zbóż. Spadki w Chicago, bez zmian w Paryżu (24.11.2014)

Notowania zbóż

Kukurydza (najbliższa seria) minimalnie straciła w minionym tygodniu na wartości. W czasie gdy kończyły się piątkowe notowania na giełdzie w Paryżu, zyskiwały także analogiczne kontrakty po drugiej stronie Atlantyku. W kolejnych godzinach w Chicago pszenica i kukurydza zaczęły tracić na wartości, ostatecznie pszenica (grudzień 2014) zamknęła dzień na poziomie z czwartku, a kukurydza minimalnie potaniała. W skali tygodnia obydwa te kontrakty potaniały o 2,4%.

Skokowe umocnienie się dolara amerykańskiego w piątek do euro wywierało presję na rynki towarowe. Kurs eurodolara spadł na koniec tygodnia o 1,2%. Z drugiej strony wsparciem dla wszystkich rynków surowcowych było obniżenie stóp procentowych w Chinach dające nadzieję na szybszy rozwój gospodarczy a przez to na wzrost importu.

Ubiegłotygodniowe amerykańskie dane eksportowe były słabe w przypadku pszenicy, kukurydzy i soi jednak pozytywnie zaskoczyły dane na temat umów eksportowych na sprzedaż amerykańskiej śruty sojowej. Stąd też śruta sojowa odbiła w górę w piątek o ponad 2%, po kilku sesjach spadkowych ciągnąc w górę ceny soi. W skali tygodnia śruta sojowa (grudzień-14) potaniała lekko natomiast soja podrożała blisko 2%.

W przeciwieństwie do amerykańskiego unijny eksport pszenicy ma się bardzo dobrze. KE poinformowała w czwartek o wydaniu licencji eksportowych na 636 tys. ton pszenicy miękkiej w ostatnim tygodni. Narastająco od początku sezonu UE wyeksportowała już 11,5 mln ton tego zboża, jest to ok. 0,9 mln ton więcej niż w analogicznym okresie rok temu. USDA prognozuje unijny eksport pszenicy w tym sezonie na 28 mln ton, stawiając UE na 1 miejscu wśród światowych eksporterów przed USA (pierwszy raz w historii).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!