| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Wzrosty na rynku soi i kukurydzy w USA (8.12.2014)

Wystarczyła jedna piątkowa sesja, aby spadkowy tydzień dla amerykańskiej soi i kukurydzy zamienił się we wzrostowy.

Notowania zbóż. Wzrosty na rynku soi i kukurydzy w USA (8.12.2014)

Notowania zbóż

Zaskakująco dobre tygodniowe dane na temat nowych umów eksportowych USDA opublikował w czwartek. Okazało się, że mimo najdroższej od kilku lat amerykańskiej waluty, eksport kukurydzy, soi i śruty sojowej miał się w ostatnim tygodniu bardzo dobrze.

Złe dane dotyczyły amerykańskiej pszenicy, jednak w tym przypadku rekordy bije unijny eksport pszenicy, wskazując na silny popyt globalny na to zboże. O ile amerykańskie kontrakty na soję i kukurydzę w czwartek zaliczyły tylko lekkie wzrosty (pszenica taniała) to już w piątek zwyżki notowań kukurydzy i soi na CBoT nabrały tempa i pociągnęły za sobą ceny pszenicy. Ostatecznie najbliższe serie kukurydzy i pszenicy zamknęły dzień w Chicago blisko 3% wzrostem, a w skali tygodnia odpowiednio +1,5%-kukurydza i +5,5%-pszenica. Soja podrożała w piątek 3,6% i 2% w skali tygodnia.

Na giełdzie Matif wzrostowy był, podobnie jak w Chicago, początek tygodnia i piątek. We wtorek pszenica ustanowiła w Paryżu swój sześciomiesięczny szczyt (w cenach zamknięcia) na poziomie 190 eur/t, a kukurydza zaliczyła 5-miesięczne maksimum, zamykając dzień ceną 157,5 eur/t (ceny dotyczą najbliższych serii).

Podczas ostatniej sesji w tygodniu w Paryżu panowały tylko lekkie wzrosty notowań zbóż (rynek nie zdążył w pełni zareagować na zmiany w Chicago). Najbliższe serie zyskały na piątkowym zamknięciu od +0,25 eur/t – kukurydza, +1eur/t-pszenica do +3,0eur/t-rzepak.

O ile presja wzrostowa na rynku unijnej pszenicy jest duża, to już notowania rzepaku w skali całego tygodnia były wyjątkowo stabilne i gdyby nie wybicie piątkowe na rynku soi, rzepak zamknąłby tydzień na poziomie zbliżonym do neutralnego. Jednak piątkowy wzrost o 3 eur/t (+0,9%) zdecydował, że rzepak zyskał (seria najbliższa) w skali tygodnia na wartości 3,25 eur/t (1,0%). Notowania rzepaku poruszają się od początku listopada w trendzie bocznym, podczas gdy ceny pszenicy silnie, a kukurydzy delikatnie rosną na giełdzie Matif.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!