| Autor: redakcja1

Pomimo EL Nino zbiory kukurydzy i soi w Ameryce Płd. powinny być wysokie

Sprzyjające warunki pogodowe odnotowywane w Ameryce Południowej mogą przyczynić się do znacznego wzrostu produkcji zbóż – podaje FAMMU/FAPA.

Pomimo EL Nino zbiory kukurydzy i soi w Ameryce Płd. powinny być wysokie

Uprawa kukurydzy w Brazylii

W odniesieniu do Brazylii prawdopodobnie w tym sezonie zwiększy się obszar upraw kukurydzy i nadal będzie kontynuować uprawę dwóch zbiorów tego gatunku w obrębie jednego sezonu. Trochę słabsze, ale również w miarę dobre perspektywy dla kukurydzy występują aktualnie w sąsiadującej Argentynie.
 
Zasiewy kukurydzy w Brazylii rozpoczną się już niedługo. Synoptycy zapowiadają deszcze we wrześniu, które mają potrwać aż do początków października 2014 roku. Rozkład opadów ma być korzystny do kiełkowania i wzrostu roślin. Zdaniem synoptyków i meteorologów przebieg zjawiska El Nino będzie w sumie pozytywnie wpływać na rozwój kukurydzy w Brazylii. Opady mają się co prawda nasilić w okresie od grudnia tego roku do lutego przyszłego roku, ale taki ich przebieg będzie tylko wspierał rozwój kukurydzy i soi, zwiększając plonowanie i wydanie, co z kolei przełoży się na wysokie wyniki produkcji.

Uprawy zbóż w Argentynie

Jeśli chodzi o Argentynę, to warunki atmosferyczne w okresie wegetacyjnym nie będą wprawdzie tak dobre jak w Brazylii, a w niektórych częściach kraju z uwagi na możliwe występowanie wiosennej suszy w zachodnim rejonie, jednakże nie powinna ona być zbyt rozległa i długotrwała, a jej skutki raczej nie będą poważne. Przebieg suszy w kilku stanach: Kordobie, Santiago del Estero, zachodniej części Santa Fe i w obszarach sąsiadujących, ma być monitorowany.
 
Większość meteorologów i klimatologów przewiduje typowe dla El Nino zakłócenia pogodowych w czwartym kwartale 2014 roku i pierwszym kwartale 2015 roku. Sporo problemów oczekuje się w tropikalnych rejonach globu z suchszymi niż zazwyczaj okresami w centralnej części Ameryki, północnej części Ameryki Południowej, w środkowej Azji, Indonezji, Malezji, północno-wschodniej części Australii, na południu Afryki i w kilku innych obszarach południowej Azji.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!