| Autor: redakcja1

Prace polowe w marcu

Marzec jest czasem pierwszych wiosennych zasiewów, a także budzenia się przyrody do życia po zimowym śnie. W rolnictwie marzec jest miesiącem intensywnych prac polowych. Po przeschnięciu gleby wykonuje się uprawki i nawożenie, którego celem jest przygotowanie stanowisk pod siewy roślin jarych, tj. strączkowych, zbóż.

Prace polowe w marcu

Prace polowe w marcu

W tym czasie wyjeżdża się w pole, przystępuje do przygotowania gleby pod zasiew poprzez włókowanie czy bronowanie. W przypadku zastoisk wody na polach staramy się je osuszyć. Poza tym można rozpocząć wywóz obornika i gnojowicy.

W drugiej połowie marca zaczynają się siewy roślin strączkowych - łubiny, grochy, a w na końcu mieszanki strączkowo-zbożowe. Bezpośrednio przed siewem nasiona trzeba zaprawić. Rośliny strączkowe są bardzo wrażliwe na zachwaszczenie, stąd też niezbędne jest wykonanie oprysków chwastobójczych bezpośrednio po siewie, ale przed wschodami roślin. Rolnikom ekologicznym pozostaje jedynie walka mechaniczna poprzez bronowanie, ale przy pominięciu fazy wschodów z uwagi na uszkodzenie roślin.

Najlepszym momentem użycia pierwszej startowej dawki azotu N jest ruszanie wegetacji, ponieważ to ona decyduje o przyszłym potencjalnym plonie. Azot w momencie rozpoczęcia wegetacji wiosennej jest dla zbóż ozimych niezbędny, gdyż to czas budowania kłosa - kiosków i kwiatków. Od tego, kiedy rozpocznie się ten proces, a także jak długo będzie trwać i jakie warunki pokarmowe będzie miała roślina - zależeć będzie wielkość przyszłego kłosa, a tym samym ilość ziarna się w nim znajdującego.

Sprzyjające jest wykonanie bronowania ozimin lekkimi bronami w celu szybkiego przewietrzenia wierzchniej warstwy gleby oraz niedopuszczenia do zagniwania obumarłych liści i całych roślin. Pamiętać jednak należy, że ani przed i po bronowaniu nie można wykonywać oprysków przez minimum 5-7 dni. Poza tym,  bronowania nie wykonuje się też, gdy występują przymrozki.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!