| Autor: redakcja1

Produkcja ozimin

Pod zbiory 2016 r. zasiano 4 mln ha zbóż ozimych z mieszankami zbożowymi ozimymi, czyli o 0,4 mln ha - 9% mniej niż przed rokiem.

Produkcja ozimin
Powierzchnia większości zbóż ozimych była niższa niż rok wcześniej: mieszanek zbożowych ozimych – o 41,6% do 60 tys. ha, jęczmienia ozimego – o 40,6% do 0,1 mln ha, pszenicy ozimej – o 9,6% do 1,9 mln ha, pszenżyta ozimego – o 8,6% do 1,2 mln. Zwiększyła się z kolei powierzchnia uprawy żyta – do o 6,9% 0,8 mln ha.
 
Jesienią 2015 r. rozpoczęto przygotowanie pól pod zasiewy ozimin. We wrześniu, ciepła i na ogół bezdeszczowa pogoda niesprzyjająco wpływała na stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby.
 
Na początku września zakończono siewy rzepaku i rzepiku ozimego, a także rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a w połowie miesiąca pszenicy ozimej. Według GUS, warunki wilgotnościowe we wrześniu nie sprzyjały kiełkowaniu ziarna oraz wschodom roślin, jednak notowane w październiku częste opady znacznie poprawiły stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby i sprzyjająco wpłynęły na procesy rozwoju ozimin.
 
Do końca drugiej dekady października zakończono siewy żyta i pszenżyta oraz pszenicy ozimej. Przebieg pogody w listopadzie oraz wysoka, jak na tę porę roku, temperatura powietrza podtrzymywała wegetację roślin i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju ozimin. Pogoda w grudniu nie stwarzała większych zagrożeń dla zimujących roślin.
 
W styczniu w 2016 r., ujemne temperatury powietrza oraz braki okrywy śnieżnej spowodowały straty w zasiewach ozimin. Wymarzanie roślin było zróżnicowane regionalnie, a największe uszkodzenia mrozowe roślin odnotowano w północnej części kraju. Wysoka temperatura powietrza w lutym powodowała dalsze zakłócenia w zimowym spoczynku roślin.
 
Pogoda w marcu i kwietniu wpływała korzystnie na wegetacje ozimin i trwałych użytków zielonych, a wschody zbóż jarych przebiegały raczej w sprzyjających warunkach. W maju, w pierwszej dekadzie, warunki wegetacji sprzyjały rozwojowi zbóż ozimych oraz roślin zasianych wiosną, w drugiej dekadzie warunki uwilgotnienia gleby znacznie się pogorszyły co spowolniło wzrost roślin.
 
W drugiej i trzeciej dekadzie czerwca, opady deszczu, miejscami dość obfite, poprawiły stan uwilgotnienia przesuszonej wierzchniej warstwy gleby. W pierwszej połowie lipca obserwowano dojrzewanie upraw, a opady deszczu zapewniały dobre uwilgotnienie gleby. W drugiej dekadzie miesiąca lokalnie przystąpiono do koszenia rzepaku i rzepiku, a potem poszczególnych zbóż. Przebieg warunków pogodowych w okresie żniw był zróżnicowany lokalnie i regionalnie. W niektórych regionach obfite opady deszczu, pod koniec lipca oraz w sierpniu, wpłynęły na utrudnienie w przebiegu żniw oraz na pogorszenie jakości zbieranych płodów.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!