| Autor: redakcja1

Wysokie prognozy plonów zbóż i oleistych

W października br. jednostka ds. monitorowania plonów w UE opublikowała szacunki plonów rzepaku, zbóż oraz słonecznika w Unii Europejskiej – podaje FAMMU/FAPA.

Wysokie prognozy plonów zbóż i oleistych

Biuletyn MARS zawiera przegląd agrometeorologiczny w Unii Europejskiej, oceny kondycji roślin uprawnych, analizy krajowe, przewidywania plonów oraz mapki.

Plony rzepaku

Obecna prognoza mówi, że w tym roku przeciętne plony rzepaku na 3,32 t/ha w odniesieniu do 3,11 t/ha rok wcześniej, co daje zwyżkę o 6,8%. W związku z tym, to wzrost o 8,1% wobec średniej z ostatnich 5 lat oraz spadek o 0,01 t/ha w odniesieniu do końca września tego roku. Przeciętne plony pozwoliłyby więc na zbiór 22,4 mln ton rzepaku z powierzchni 6,74 mln ha.

Plony słonecznika

Średnie plony słonecznika szacuje się na 2,11 t/ha w stosunku do 1,96 t/ha rok wcześniej, tj. 7,7% zwyżka. Jest to więcej o 13,4% wobec średniej z ostatnich 5 lat oraz o 0,01 t/ha w porównaniu do końca września tego roku.

Plony zbóż

Przeciętne plony zbóż prognozowane są w granicach 5,41 t/ha w stosunku do 5,32 t/ha rok wcześniej, a więc są one o 1,7% wyższe. To również 6,3% wzrost w odniesieniu do średniej z ostatnich 5 lat oraz spadek o 0,01 t/ha wobec końca września 2014 roku. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!