| Autor: redakcja1

Prognozy plonowania zbóż i rzepaku w UE

Ponieważ sezon jest jeszcze na początku, prognozy plonów przedstawione w najnowszym biuletynie MARS (Jednostka Komisji Europejskiej monitorująca uprawy) są oparte głównie na trendach historycznych.

Prognozy plonowania zbóż i rzepaku w UE
W przypadku rzepaku MARS oczekuje, że plonowanie spadnie o 1% (r/r) do 3,29 t/ha, ale będzie 6% powyżej średniej 5-letniej.

Uśredniony plon wszystkich zbóż oceniany jest teraz na 5,60 t/ha, czyli powyżej 5,47 t/ha w 2022 roku. Dla pszenicy miękkiej średnia wydajność oceniana jest na 5,99 t/ha, wobec 5,80 w 2022 r. Szacowany plon jęczmienia ozimego sięga 5,91 t/ha, co oznacza spadek poziom zbliżony do tego sprzed roku.

We wszystkich wymienionych przypadkach oczekiwana średnia wydajność znacznie przekracza średnią z pięciu poprzednich lat.

Według analityków MARS po łagodnej zimie zboża ozime wkroczyły na wiosnę w dobrym stanie w większości regionów Europy. Jednak częściowo rozszerzające się i intensyfikujące suche warunki na południu budzić mogą coraz większe obawy.

Ponieważ jest jeszcze początek sezonu, podane tutaj prognozy plonów są – z kilkoma wyjątkami - na podstawie trendów historycznych.

Poważny deficyt opadów obserwuje się w południowej Hiszpanii i Portugalii. Wilgotność gleby jest bardzo niska, a opady deszczu pilnie potrzebne. Ponadto zbiorniki wodne do nawadniania w większości południowej Hiszpanii pozostają na bardzo niskim poziomie, co może mieć również wpływ na wybór upraw na wiosenne zasiewy.

W północnych i środkowych Włoszech przedłużony deficyt opadów mocno obniżył poziom wody w zbiornikach i budzi niepokój o dostępność wody do nawadniania późną wiosną i latem.
Uprawy ozime na Węgrzech, w Austrii, Rumunii, Bułgarii, Grecji i na Cyprze są w dobrym stanie, ale poziomy wilgotności gleby są niskie i potrzeba więcej opadów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu upraw na wodę wraz z postępem wiosny.

Komentarz dotyczący Polski:

Uprawy ozime są w dobrym stanie Grudzień był częściowo chłodniejszy niż zwykle minima temperatur na ogół poniżej -10 °C, z lokalnymi wyjątki spadające poniżej -17 °C. Po tym nastąpił bardzo łagodny styczeń, z anomaliami temperaturowymi przekraczającymi średnią o więcej niż 4°C.

Najpierw znacznie zimniej niż zwykle w I dekadzie lutego, z lokalnymi minimami temperatury poniżej Po -10°C nastąpiły temperatury powyżej średniej obowiązują do końca miesiąca.

W marcu temperatury zmieniały się dynamicznie od zimniejszych do cieplejszych niż zwykle. Spowodowały to częste opady atmosferyczne w okresie przeglądu w sumach opadów wahających się od nieznacznie (NW) do znacznie (SE) powyżej średniej i generował adekwatne zapasy wody glebowej na początek sezonu wegetacyjnego. Obecnie nie ma większych obaw związanych z stan zbóż ozimych. Jak wskazuje nasz model, wyżej wymienione mrozy nie spowodowały poważnych uszkodzeń odpowiednio zahartowanych ozimin.

Wczesne perspektywy plonów sezonowych są zgodne z trendami historycznymi.


Tagi:
źródło: