| Autor: redakcja1

Wyższe plony zbóż, rzepaku i słonecznika w UE

W dniu 25 września 2014 roku jednostka ds. monitorowania plonów w UE opublikowała prognozy plonów rzepaku, zbóż oraz słonecznika we Wspólnocie – podaje FAMMU/FAPA.

Wyższe plony zbóż, rzepaku i słonecznika w UE

Plony rzepaku

Obecna prognoza przewiduje w 2014 roku przeciętne plony rzepaku na 3,33 t/ha w stosunku do 3,11 t/ha rok wcześniej, a więc to wzrost o 7,1%. W związku z tym, jest to 8,5% zwyżka w odniesieniu do średniej z ostatnich 5 lat, a także tyle samo co końca sierpnia tego roku.
 
Przeciętne plony według MARS pozwoliłyby na zbiór około 22,3 mln ton rzepaku. Jak wynika z prognoz, plony rzepaku powinny zmniejszyć się jedynie dla mniejszych producentów: Austrii, na Litwie, w Czechach, na Słowacji oraz w Estonii.

Plony słonecznika

Średnie plony słonecznika szacuje się na 2,1 t/ha w porównaniu do 2,02 t/ha rok wcześniej, tj. 4% przyrost. To również wzrost o 12,9% wobec przeciętnej z ostatnich 5 lat oraz o 0,07 t/ha wobec końca sierpnia br.

Plony zbóż

Plony zbóż przewidywane są w granicach 5,42 t/ha w stosunku do 5,32 t/ha rok wcześniej – 1,9% zwyżka, a to oznacza więcej o 6,5% w odniesieniu do średniej z ostatnich 5 lat oraz o 0,02 t/h wobec końca lipca br.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!