Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rzepak opierał się spadkom, a pszenica taniała (27-31.01.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu lutowy kontrakt na rzepak wbrew nastrojom w...

W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu lutowy kontrakt na rzepak wbrew nastrojom w Chicago umocnił się o 2,2% do 366,5 euro/t, a przez dwa tygodnie to wzrost o 6,3 euro/t – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Aktywność rynku pozostaje mała, a przetwórcy są dobrze zaopatrzeni w surowiec. W Unii na rynku rzeczywistym rzepak umocnił się podążając za nastrojami giełdowymi, chociaż większość olejów minimalnie staniała. Także umocnienie amerykańskiego dolara wpływało na wzrost wartości produktów notowanych w euro. Rzepak w Europie Wschodniej jest dobrze pokryty śniegiem, więc na razie mrozy mu nie zagrażają.
 
W Kanadzie w Winnipeg rzepak Canola w kontrakcie marcowym w obrębie tygodnia potaniał o 0,5% do 426 CAD/t pod presją podaży rekordowych zbiorów oraz podążając za soją. W Chicago w ciągu tygodnia kontrakt na marzec 2014 roku na soję potaniał o 0,2% do 468,5 USD/t, gdzie przed dwoma tygodniami kosztował 483,2 USD/t. Stało się to pod wpływem bliskiej presji ze strony soi z Ameryki Południowej oraz pogłoskom, że Chiny anulowały więcej transportów soi z USA niż w rzeczywistości.
 
Powoli notowania soi zaczynają ulegać bliskiej perspektywie wzrostu eksportu z Ameryki Południowej, a szacunki rekordowych jej zbiorów w sezonie 2013/14 zaczynają się sprawdzać. Zbiory w Brazylii postępują, a wczesne raporty potwierdzają wysokie plony.
 
Wielkie zapasy zbóż na północnej półkuli oraz sprzyjająca pogoda dla ozimin przyczyniają się do presji na ich ceny. Na giełdzie Matif w Paryżu marcowy kontrakt na pszenicę przez tydzień potaniał o 1,8% do 190,3 euro/t z uwagi na redukcję cen pszenicy na giełdzie w Chicago oraz z powodu obaw dotyczących pogorszenia kryteriów dla przetargów na pszenicę w Egipcie na czym może ucierpieć francuski eksport.
Niemniej jednak, perspektywy dla eksportu niemieckiej pszenicy są dobre, a ostatnie zakupy, które poczyniła Arabia Saudyjska mogą pochodzić właśnie z tego kierunku. W Unii Europejskiej wstępne prognozy zbiorów pszenicy w tym roku są oceniane jako dobre, a dotychczasowe straty mrozowe dzięki pokrywie śnieżnej minimalne.
 
Równolegle kontrakt marcowy na kukurydzę potaniał o 0,9% do 172,3 euro/t wbrew wzrostowym nastrojom w Chicago wynikającym z nadspodziewanie dużego popytu eksportowego za oceanem – podkreśla FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl