| Autor: redakcja1

Rzepak opierał się spadkom, a pszenica taniała (27-31.01.2014)

W obrębie tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu lutowy kontrakt na rzepak wbrew nastrojom w Chicago umocnił się o 2,2% do 366,5 euro/t, a przez dwa tygodnie to wzrost o 6,3 euro/t – podaje FAMMU/FAPA.

Rzepak opierał się spadkom, a pszenica taniała (27-31.01.2014)
Aktywność rynku pozostaje mała, a przetwórcy są dobrze zaopatrzeni w surowiec. W Unii na rynku rzeczywistym rzepak umocnił się podążając za nastrojami giełdowymi, chociaż większość olejów minimalnie staniała. Także umocnienie amerykańskiego dolara wpływało na wzrost wartości produktów notowanych w euro. Rzepak w Europie Wschodniej jest dobrze pokryty śniegiem, więc na razie mrozy mu nie zagrażają.
 
W Kanadzie w Winnipeg rzepak Canola w kontrakcie marcowym w obrębie tygodnia potaniał o 0,5% do 426 CAD/t pod presją podaży rekordowych zbiorów oraz podążając za soją. W Chicago w ciągu tygodnia kontrakt na marzec 2014 roku na soję potaniał o 0,2% do 468,5 USD/t, gdzie przed dwoma tygodniami kosztował 483,2 USD/t. Stało się to pod wpływem bliskiej presji ze strony soi z Ameryki Południowej oraz pogłoskom, że Chiny anulowały więcej transportów soi z USA niż w rzeczywistości.
 
Powoli notowania soi zaczynają ulegać bliskiej perspektywie wzrostu eksportu z Ameryki Południowej, a szacunki rekordowych jej zbiorów w sezonie 2013/14 zaczynają się sprawdzać. Zbiory w Brazylii postępują, a wczesne raporty potwierdzają wysokie plony.
 
Wielkie zapasy zbóż na północnej półkuli oraz sprzyjająca pogoda dla ozimin przyczyniają się do presji na ich ceny. Na giełdzie Matif w Paryżu marcowy kontrakt na pszenicę przez tydzień potaniał o 1,8% do 190,3 euro/t z uwagi na redukcję cen pszenicy na giełdzie w Chicago oraz z powodu obaw dotyczących pogorszenia kryteriów dla przetargów na pszenicę w Egipcie na czym może ucierpieć francuski eksport.
Niemniej jednak, perspektywy dla eksportu niemieckiej pszenicy są dobre, a ostatnie zakupy, które poczyniła Arabia Saudyjska mogą pochodzić właśnie z tego kierunku. W Unii Europejskiej wstępne prognozy zbiorów pszenicy w tym roku są oceniane jako dobre, a dotychczasowe straty mrozowe dzięki pokrywie śnieżnej minimalne.
 
Równolegle kontrakt marcowy na kukurydzę potaniał o 0,9% do 172,3 euro/t wbrew wzrostowym nastrojom w Chicago wynikającym z nadspodziewanie dużego popytu eksportowego za oceanem – podkreśla FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!