| Autor: redakcja1

Stan i postępy amerykańskich upraw

Poniedziałkowy raport Crop Prgress pokazał, że zbiory pszenicy ozimej w Teksasie osiągnęły 1/3 zaawansowania, ale w skali całego kraju dopiero 2%.

Stan i postępy amerykańskich upraw
Kondycja pszenicy ozimej w USA pogorszyła się w ostatnim tygodniu. Tylko 51% upraw zakwalifikowano jako dobre lub doskonałe w porównaniu z 54% tydzień wcześniej i 64% w ubiegłym roku. Wprawdzie zbliżają się do końca (91% areału), ale nadal opóźnione są zasiewy pszenicy jarej (zwykle 96%). W przypadku odmian jarych stan upraw jest bardzo dobry, ponieważ aż 80% zakwalifikowano jako dobre/doskonałe (74% rok wcześniej).
 
Siewy kukurydzy się już kończą, a soi są mocno zaawansowane. Odpowiednio 93% (kukurydza) i 75% (soja), w porównaniu z 88% i 65% w ubiegłym tygodniu oraz 89% i 68% w stosunku do średniej 5-letniej.
 
Kondycja kukurydzy poprawiła się (była to 2 ocena). Do 74% (z 70%) wzrósł udział upraw zaliczonych do dwóch najlepszych kategorii. W przypadku soi była to pierwsza w sezonie ocena, która pokazała, że 70% plantacji jest w stanie dobrym/doskonałym.
 
Wysyłki eksportowe amerykańskiej kukurydzy mocno przyspieszyły w ostatnich tygodniach, ale i tak są mocno opóźnione w stosunku do poprzedniego sezonu. Eksport soi i pszenicy wyprzedza lekko tempo sprzed roku. Doskonale sprzedaje się za to amerykańskie sorgo, a głównym nabywcą są w tym sezonie Chiny.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!