| Autor: redakcja1

Trudne warunki zbioru i siewu, szczególnie siewu i wschodów rzepaku w skali UE

Najnowszy raport Komisji Europejskiej (JRC MARS Bulletin) z 28 października informuje, że rolnicy w wielu częściach Europy mieli problemy ze zbiorami plonów jarych i wysiewem upraw ozimych na przyszły sezon, albo dlatego, że było za sucho, albo dlatego, że było za mokro.

Trudne warunki zbioru i siewu, szczególnie siewu i wschodów rzepaku w skali UE
Częste i obfite opady deszczu utrudniały zbiory jarych upraw: na Wyspach Brytyjskich, w części krajów Beneluksu, północnych Niemczech, Danii i południowej Szwecji. W tych regionach najważniejszymi uprawami są buraki cukrowe, ziemniaki i zielona kukurydza. Kampania siewów ozimin napotykała również opóźnienia w tych regionach.
 
Suche warunki utrudniały zasiew upraw ozimych w: północnej Francji, Niemczech, północno-wschodniej Słowenii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i w Hiszpanii, a także w zachodniej Ukrainie. W większości tych regionów deszcz przyszedł zbyt późno, aby dokończyć siew nasion rzepaku w optymalnym terminie, co prawdopodobnie spowoduje zmniejszenie powierzchni rzepaku.
 
Okno do siewu zbóż ozimych jest nadal otwarte, ale w większości tych regionów potrzeba więcej deszczu, aby utrzymać odpowiednie warunki rozwoju.
 
Po raz kolejny prognozy plonowania dla upraw jarych zostały nieznacznie skorygowane w dół. Nie wprowadzono żadnych korekt w szacunkach plonowania upraw ozimych. Wszelkie zmiany w prognozach dotyczących upraw ozimych na poziomie UE (w tabeli) wynikają wyłącznie ze zmian w obszarach na poziomie państw członkowskich, które powodują różne wagi do obliczania łącznej wydajności w UE.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!