| Autor: redakcja1

Francja: Areał zasiewów pszenicy ozimej najwyższy od 80 lat

Francuskie Ministerstwo Rolnictwa opublikowało prognozy areału zasiewów ozimin. Szacowany obszar zasiewów będzie to największy od 1936 roku.

Francja: Areał zasiewów pszenicy ozimej najwyższy od 80 lat

Zasiewy zbóż i rzepaku we Francji

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej (miękkiej) szacowana jest na 5,2 mln ha w stosunku do 5,22 mln ha w pierwszych oficjalnych prognozach w grudniu. Oznacza to zwyżkę o 1,1 % w odniesieniu do minionego roku, kiedy to zbiory pszenicy we Francji były na rekordowym poziomie. Przewidywany obszar zasiewów jest o 4,5% większy niż przeciętna z ostatnich pięciu lat i będzie to największy od 1936 roku, kiedy to francuscy rolnicy również obsiali 5,2 miliona hektarów.

W odniesieniu do pszenicy durum, ministerstwo obniżyło wobec grudnia nieznacznie prognozowaną powierzchnię zasiewów z 354 do 351 tys. ha. W związku z tym, to zwyżka o 10,7% w porównaniu do 2015 roku i podobny wzrost względem ze średniej z pięciu lat.

Oficjalne przewidywania zasiewów jęczmienia ozimego zwiększyły się z 1,32 mln w grudniu do 1,36 mln ha. Jeżeli prognozy się potwierdzą będzie to oznaczało obszar zasiewów większy o 4,1% w porównaniu z 2015 i aż 18,5% powyżej przeciętnej pięcioletniej.

Z koeli zasiewów rzepaku zwiększyły się z 1,32 mln ha w grudniu do 1,36 mln ha.  Stanowić to będzie zwyżkę o 0,8% w ujęciu roku, ale w dalszym ciągu to o 1,3% mniej niż wynosi średnia pięcioletnia. We Francji, pszenica i rzepak są blisko w całości wysiewane jesienią, ale zasiewy jęczmienia w sporej części obejmują również odmiany jare.

Ministerstwo zwraca też uwagę na korzystne warunki pogodowe do siewu i rozwoju roślin, panujące na terenach upraw ozimin i wskazuje na zwiększające się perspektywy tegorocznych zbiorów, po zeszłorocznym rekordzie w przypadku pszenicy.

W ocenie Copa-Cogeca zasiewy zbóż ozimych w Unii Europejskiej wzrosły w skali roku o 1,4% do 309 mln ton, w odniesieniu do 304 mln ton w 2014 roku. Jest to wynik sprzyjających warunków atmosferycznych panujących w wielu krajach.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!