| Autor: redakcja1

Zakaz stosowania fipronilu w Unii Europejskiej

Podczas lipcowego głosowania na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt (SCFCAH) w Brukseli przyjęto propozycję Komisji Europejskiej zakładającą czasowy zakaz stosowania fipronilu na okres 2 lat – podaje FAMMU/FAPA.

Zakaz stosowania fipronilu w Unii Europejskiej
Jest to środek stosowany do zaprawiania nasion kukurydzy i słonecznika. W Europie znany jest on głównie pod nazwą handlową Regent. Zakaz wejdzie w życie od początku 2014 roku, ale nasiona, które już zostały zaprawione tym pestycydem będą mogły być wysiewane do końca lutego 2014 roku.
 
Komisja Europejska zakazała stosowania w rolnictwie środków ochrony roślin zawierających fipronil. Środek ten był szkodliwy głównie dla pszczół, których liczba w ostatnich latach w całej Unii Europejskiej drastycznie maleje.
 
Taka decyzja Komisji Europejskiej jest spowodowana wynikami przeprowadzonych kilka miesięcy temu badań Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności, z których wynika, że środek ten może powodować spadek populacji pszczół na terenach, gdzie stosuje się pestycydy z tym związkiem.
 
Niemniej jednak, fipronil będzie mógł być teraz używany jedynie w szklarniach oraz do niektórych warzyw kapustnych w szklarniach, czyli do pora, szalotki, cebuli i innych warzyw w tym kapusty, brokułów oraz kalafiorów i zbieranych przed pojawieniem się na nich kwiatów.
 
Tym samym Unia Europejska dodała kolejny środek owadobójczy do listy zakazanych substancji, które zdaniem Komisji prawdopodobnie przyczyniają się do spadku populacji pszczół. W kwietniu bieżącego zakazała stosowania trzech najpowszechniejszych pestycydów na świecie należących do grupy neonikotynoidów – zauważa FAMMU/FAPA.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!