| Autor: redakcja1

Zapowiadają się dobre zbiory zbóż, ale słabe rzepaku u naszego zachodniego sąsiada

Zbiory pszenicy w Niemczech w 2019 r. wzrosną o 19,4%, w porównaniu z zeszłoroczną produkcją, do 24,20 mln ton, podało w czwartek niemieckie stowarzyszenie spółdzielni rolniczych (DRV) w swojej pierwszej prognozie dla nowej uprawy. Większe zbiory będą konsekwencją wzrostu areału i powrotu do średniego plonowania.

Zapowiadają się dobre zbiory zbóż, ale słabe rzepaku u naszego zachodniego sąsiada
Warto pamiętać, że niemieckie zbiory w 2018 r. mocno ucierpiały przez suszę i falę upałów.
 
- Uprawy zbóż przeszły przez pół roku zimowego uśpienia bez znaczących szkód - powiedział DRV. - Wstępne oceny dobrze sprawdzają się w przypadku solidnych zbiorów pszenicy w tym roku.

Lepsze zbiory powinny doprowadzić do spadku cen zwłaszcza zbóż paszowych. W wielu regionach Niemiec pszenica paszowa była droższa od tej przeznaczonej na konsumpcję.
 
Niemcy są drugim co do wielkości producentem pszenicy w Unii Europejskiej, po Francji.
 
Inne zboża
 
Wysiewy wiosennych zbóż rozpoczęły się wcześnie ze względu na ciepłą pogodę, a w części zachodniej i południowo-zachodniej Niemiec są już ukończone (3 tygodnie wcześniej niż normalnie).
 
Uprawa jęczmienia ozimego, wykorzystywana głównie na paszę dla zwierząt, wzrośnie o 33,9% w stosunku do zeszłorocznych zbiorów, do 9,87 mln ton.
 
Oczekuje się, że uprawa jęczmienia jarego, powszechnie stosowana do produkcji słodu i piwa, spadnie o 6,8% (R/R) do 2,05 mln ton. Dzieje się tak częściowo dlatego, że po ciepłej zimie jest mniejsza potrzeba przesiewu upraw ozimych.
 
Oczekuje się, że zbiory kukurydzy na ziarno wzrosną o 27,2% do 4,25 mln ton.
 
Niższe bedą zbiory rzepaku
 
Stowarzyszenie prognozuje, że produkcja rzepaku ozimego w Niemczech obniży się o 13,0% (rok do roku) do 3,19 mln ton. Rzepak cierpiał z powodu suchej pogody jesienną, która uniemożliwiła w wielu miejscach zasiewy. Obszar uprawy rzepaku w Niemczech zmniejszył się o 25,1% do 917 000 ha. Jak podaje Andrzej Bąk z WGT S.A., Niemcy konkurują również z Francją o pozycję największego producenta rzepaku w UE, głównego europejskiego surowca wykorzystywanego do produkcji oleju jadalnego i biodiesla.
 


Tagi:
źródło: