| Autor: redakcja

Czy antybiotyki szkodzą zamiast pomagać?

Najnowsze badania pokazują, że zaledwie przeciągu ostatnich 20 lat odporność na antybiotyki u pacjentów zwiększyła się ponad dwukrotnie. Szacuje się, że tylko w ciągu ostatniego roku z powodu obniżonej skuteczności tego rodzaju leków na świecie mogło umrzeć nawet 700 tysięcy osób . Jak zaradzić temu zjawisku? Czy trzeba szukać substytutów? Dlaczego w czasie ostatnich dwóch dekadach antybiotyki systematycznie tracą swoją skuteczność?

Czy antybiotyki szkodzą zamiast pomagać?
Nierozważne korzystanie z leków
 
Antybiotyki stosowane są nie tylko w leczeniu szpitalnym, ale także w leczeniu poza szpitalnym, rolnictwie, weterynarii oraz hodowli zwierząt. Z raportu opublikowanego ostatnio przez Europejską Agencję Leków wynika, że w Unii Europejskiej nadal jest wiele krajów, które używają za dużo antybiotyków w chowie zwierząt. W krajach takich jak Włoch czy Hiszpania odnotowuje się tendencję spadkową, ale ostatnich latach nadal obserwujemy wzrost zużycia antybiotyków, w niektórych krajach. „Nadmierne stosowanie antybiotyków wynika często z przyjęcia przez hodowcę lub lekarza weterynarii pozornie łatwej rutyny opartej na założeniu, że braki w warunkach utrzymania zwierząt, niedostatki w opiece nad zwierzętami i niewłaściwe zarządzanie produkcją można po prostu „zaleczyć”. Takie podejście jest mało profesjonalne, bez naukowych podstaw i niebezpieczne w skutkach.” – komentuje Grzegorz Brodziak, Dyrektor Zarządzający w Goodvalley. Antybiotyki są niezbędne w leczeniu chorób wywołanych przez bakterie tak u ludzi jak i zwierząt, jednak najważniejsze wydaje się rozważne ich stosowanie. Nawet najbardziej egzotyczne przypadki mogą mieć wpływ na życie społeczeństw na całym świecie. W Indiach łatwo wykonać operacje plastyczne, korekcyjne wyglądu i są one tam dużo tańsze niż w renomowanych zachodnich klinikach. Jednak są one obarczone również dużym ryzykiem zakażeń. W związku z tym pacjenci otrzymują duże dawki antybiotyków. To właśnie w tamtym obszarze wyewoluowała bakteria Klebsiella Pneumoniae New Dheli odporna na wszystkie dostępne antybiotyki. – analizuje Violetta Wachowska, pielęgniarka epidemiologiczna Szpitala Powiatowego w Szamotułach. Z kolei Magdalena Nowak, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Team Leaderka projektu Water Filter dodaje „Sposób przechowywania leków często pozostawia wiele do życzenia. To właśnie ich pozostałości przedostają się ponownie do gleby i wody. Taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca.”Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!