Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rośnie eksport mięsa z UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak podaje AgraEurope europejscy eksporterzy mięsa nadrabiają zaległości po trudnym 2014 r....

Jak podaje AgraEurope europejscy eksporterzy mięsa nadrabiają zaległości po trudnym 2014 r. Sprzedaż mięsa i pozostałych produktów wieprzowych na rynkach pozaunijnych zwiększyła się w I kw. br. o 8 proc. do 390,7 tys. t.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport mięsa z UE

Jak zaznaczają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, taki wzrost jest o tyle istotny, że uwarunkowania rynkowe w 2014 roku były niekorzystne. Po wprowadzeniu zakazu na import na unijną wieprzowinę przez Rosję, oraz po znacznej zniżce sprzedaży na rynek ukraiński i białoruski, europejscy eksporterzy musieli szukać nowych rynków zbytu. Te straty zostały jednak odrobione przede wszystkim na rynkach azjatyckich. W 2014 r. odnotowano wprawdzie mniejsze zapotrzebowanie z Hongkongu, było to jednak kompensowane 30-procentowym wzrostem wywozu na rynek chiński. Ożywiła się także sprzedaż do Filipin, Korei Południowej oraz USA. Pośród nowych rozwijających się rynków eksportowych należy również wymienić Australię, która w I kw. br. zakupiła 19 tys. t wieprzowiny z UE, tj. o 72 proc. więcej niż przed rokiem.
 
Według AgraEurope, wzrasta zainteresowanie podrobami wieprzowymi. Ta grupa produktów została też objęta rosyjskim embargiem, ale dynamiczna zwyżka sprzedaży na rynkach azjatyckich, w tym do Chin, Korei Południowej oraz Japonii, pomógł w nadrobieniu strat.
 
Dla dostawców mięsa drobiowego I kw. br. był również korzystny. Kontyngent sprzedaży zwiększył się w ujęciu rocznym o 4 proc. do 275,6 tys. t. Taki wzrost napędzany był głównie przez rynek filipiński, chiński, wietnamski oraz ukraiński. Na początku 2015 roku zainteresowanie europejskim drobiem na Bliskim Wschodzie było nieco mniejsze. Natomiast na rynkach afrykańskich zniżki w zamówieniach mięsa drobiowego do RPA były kompensowane wzrostem sprzedaży do Ghany.
 
Odnotowano także coraz większe zainteresowanie mięsem indyczym na rynkach pozaunijnych, w tym szczególnie w Ghanie, Chinach, Wietnamie. W sumie w I kw. br. sprzedaż tego segmentu mięsa zwiększyła się o 6 proc. do 32,5 tys. t.
 
Wolumen wołowiny, który trafia na rynki pozaunijne jest dużo niższy. W I kw. br. było to 39,9 tys. t, niemniej dynamika sprzedaży na rynkach pozaunijnych dla tego gatunku mięsa była największa, 20 proc. w obrębie roku. Utrata rynku rosyjskiego, w wyniku wprowadzenia embarga w 2014 r., była sporym wyzwaniem dla unijnych dostawco mięsa wołowego. Udało im się niemniej nadrobić straty dzięki zwiększeniu sprzedaży w Hongkongu, Szwajcarii oraz na Filipinach. Podobnie sytuacja wyglądała dla podrobów wołowych. Wywóz tych produktów wzrósł w I kw. br. o 8 proc. do 41,3 tys. t, wspierany przez rosnącą sprzedaż do Hongkongu, Ghany oraz Wybrzeża Kości Słoniowej.
 
Zdaniem Banku BGŻ BNP Paribias należy także wspomnieć, że omawiany wzrost eksportu mięsa i podrobów wspierany był przez osłabienie euro w stosunku do dolara.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl