Podsumowanie rynku mięsa w Polsce (sierpień 2013)

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem rynku mięsa w sierpniu 2013 r. w Polsce, przygotowanym w miesięcznym raporcie przez ekspertów Agencji Rynku Rolnego.

Podsumowanie rynku mięsa w Polsce (sierpień 2013)
Krajowe pogłowie trzody chlewnej
 
Utrzymująca się do lipca 2013 roku niska rentowność produkcji żywca wieprzowego spowodowała dalszy spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce.
 
Według GUS pod koniec lipca 2013 r. krajowe pogłowie trzody chlewnej liczyło 11.129 tys. szt., czyli było o 3,9% mniejsze niż przed rokiem. Największą obniżkę wynoszącą 9,1% odnotowano w przypadku liczby prosiąt. Pogłowie loch na chów spadło o 8%, w tym loch prośnych o 6,1%.

W niewielkim stopniu, bo o 0,7% zmniejszyła się liczebność warchlaków i tuczników. Do ograniczenia obniżki pogłowia tych zwierząt przyczynił się rosnący import prosiąt i warchlaków.
 
Jedyną grupą gospodarstw, w których zwiększyła się liczba świń były spółki prywatne. W porównaniu z końcem lipca zeszłego roku, w lipcu tego roku podmioty te zwiększyły pogłowie trzody chlewnej o 5,5%. Udział świń utrzymywanych w spółkach prywatnych w krajowym pogłowiu trzody chlewnej łącznie zwiększył się do 17% z 8% w końcu lipca 2006 r., kiedy pogłowie liczyło 18,9 mln szt.
 
W gospodarstwach indywidualnych liczba świń w obrębie ostatniego roku zmalała o 5,7%. W przekroju terytorialnym pogłowie trzody chlewnej zmniejszyło się w 14 województwach, a w woj. łódzkim utrzymało się na poziomie zbliżonym do notowanego rok wcześniej. W przodującym w produkcji woj. wielkopolskim liczba świń zwiększyła się o ponad 3%, a udział tego województwa w krajowym pogłowiu wzrósł do ponad 35% z 33% w końcu lipca 2012 r..
 
W rezultacie tylko niewielkiego spadku krajowego pogłowia tuczników i warchlaków zanotowanego w lipcu tego roku, zmniejszenie się produkcji wieprzowiny w Polsce w drugiej połowie bieżącego roku może ulec ograniczeniu.
 
Krajowe pogłowie bydła
 
Utrzymuje się tendencja wzrostowa liczebności bydła opasowego. W czerwcu 2013 roku pogłowie bydła młodego, czyli w wieku 1-2 lat ukształtowało się w granicach 1,422 mln szt., a więc to więcej o 5,8% niż przed rokiem i o 55% niż w tym samym czasie 2004 r.
 
W odniesieniu do czerwca zeszłego roku liczba cieląt zwiększyła się o 8%, do 1,586 mln szt. Pogłowie bydła pomimo malejącej liczby krów, łącznie liczyło 5,861 mln szt. i było o 1,5% większe niż w połowie minionego roku.
 
Liczebność bydła w wieku do 2 lat łącznie z cielętami, zwiększyła się w 13 województwach, a w woj. lubelskim utrzymała się na poziomie sprzed roku. Pogłowie bydła do 2 lat w woj. małopolskim i zachodniopomorskim zmniejszyło się w obu przypadkach o niemal 3%, choć udział tych województw w krajowym pogłowiu tego bydła jest niewielki i wynosi tylko po blisko 2%.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: