| Autor: redakcja1

Rosja zwiększa produkcję wieprzowiny i drobiu

Jak wynika z danych rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, produkcja żywca wieprzowego w Rosji w obrębie pierwszych dziewięciu miesięcy 2014 r. przekroczyła 2,6 mln ton i była o 6,4% większa niż w tym samym czasie rok wcześniej – podaje FAMMU/FAPA.

Rosja zwiększa produkcję wieprzowiny i drobiu

Produkcja trzody chlewnej

W związku z tym, gospodarstwa wielkotowarowe zanotowały 12% zwyżkę poziomu produkcji w ujęciu rocznym do ponad 2 mln ton. Udział drobnych producentów w rosyjskim rynku wieprzowiny stopniowo maleje. Przeciętna cena żywca trzody chlewnej na dzień 1 października 2014 roku wyniosła 107,9 RUB/kg - 2,6 USD/kg i była o ponad 40% większa niż przed rokiem, kiedy było to 73,5 RUB/kg – 1,8 USD/kg.

 

Rosyjski potentat na rynku mięsa, czyli firma RusAgro odnotowała w trzecim kwartale tego roku bardzo dobre wyniki operacyjne. Zyski w dziale wieprzowiny zwiększyły się w obrębie roku o 161% do 5,5 mld RUB - 131 mln USD, a sprzedaż wzrosła o 65% do 17 mld RUB - 405 mln USD. Zwiększenie się rentowności produkcji jest ściśle powiązane z wprowadzeniem przez Rosję embarga na import wieprzowiny z UE w styczniu tego roku. Ponadto, do wzrostu cen wieprzowiny przyczyniły się również restrykcje w imporcie drobiu wprowadzone przez władze rosyjskie w sierpniu 2014 roku. Ceny wieprzowiny na rynku rosyjskim nadal rosną, co przełoży się na dalszą zwyżkę zysków RusAgro do końca roku.

 

Czołowy producent wieprzowiny – holding rolny Miratorg zanotował również bardzo dobre wyniki za trzy kwartały br., a produkcja zakładu wzrosła o 8% w skali roku. Rosyjska produkcja mięsa drobiu we wszystkich gospodarstwach w okresie od stycznia do września 2014 roku wyniosła 3,9 mln ton i była o 5,7% większa niż przed rokiem.

Produkcja jaj i drobiu

Produkcja jaj w tym czasie zmalała o 0,8% do 31,4 mld szt., przy czym 24 mld szt. pochodziło z zakładów przemysłowych. Rosja osiągnęła aktualnie 89% samowystarczalności w obrębie krajowej produkcji drobiu. Według ekspertów, dalszy rozwój sektora będzie zależny od możliwości zwiększenia dostaw na rynki zagraniczne.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!