Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja12

AGRO DEBATA - Modernizacja gospodarstw rolnych przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stan i perspektywy dla rynku maszyn i urządzeń rolniczych.

W sobotę 23 września 2017 roku na terenie AGRO SHOW w Bednarach k/Poznania odbyła się debata pod hasłem:  Modernizacja gospodarstw rolnych przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stan i perspektywy dla rynku maszyn i urządzeń rolniczych.

AGRO DEBATA - Modernizacja gospodarstw rolnych przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stan i perspektywy dla rynku maszyn i urządzeń rolniczych.
- Dla wszystkich rolników – jak twierdził poseł Jan Krzysztof Ardanowski - nie starczy środków z dofinansowania unijnego. Dlatego należy zacząć się zastanawiać nad optymalizacją wykorzystania sprzętu, nad tym w jaki sposób ten sprzęt najlepiej powinien być wykorzystany w rolnictwie, w jaki sposób tworzyć pewnego rodzaju wartość dodaną tych maszyn, a nie tylko ułatwić pracę konkretnemu rolnikowi. Powiem rzecz, która pewnie się nie spodoba. Jeżeli chcemy zapewnić konkurencyjność polskiego rolnictwa, obniżając koszty, zwiększając plony i wydajność, to może trzeba wyciągną wnioski z działań rolników w Europie Zachodniej i np. wykorzystywać duże, drogie, specjalistyczne maszyny wspólnie przez kilkunastu rolników.
 
Poseł zwrócił również uwagę na rosnące zadłużenie polskich gospodarstw.
 
- Rolnik, który bez pogłębionej analizy ryzyka i rachunku ekonomicznego, decyduje się na maszyny, które w jego gospodarstwie są za duże, często niestety popada w tarapaty. 2 tygodnie temu Krajowy Rejestr Dłużników opublikował dane o zadłużeniu polskich rolników. Około 100 tysięcy polskich gospodarstw jest na granicy wypłacalności zaciągniętych kredytów, około 10 tysięcy rolników jest w procesie windykacji komorniczej.
 
Właśnie dlatego, co zgodnie podkreślali wszyscy uczestnicy debaty, analiza ekonomiczna gospodarstwa i dostosowanie zakupu do jego wielkości jest tak ważne przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w maszyny.
 
To zdanie podzielał również Waldemar Kwiatkowski z Polskiego Domu Rolniczego. Zwrócił on jeszcze uwagę na inny aspekt.
 
- Kolejnym elementem są usługi w rolnictwie. Trzeba zrobić wszystko, by te usługi „rozkręcić”. Mamy wsparcie rozwoju usług rolniczych. Usługodawcy złożyli niecałe 2 tysiące wniosków i już wiadomo, że środków starczy mniej więcej dla 1/3 tych wnioskodawców. Zatem w kolejnych latach trzeba robić wszystko, aby usługi w rolnictwie się rozwijały.
 
Według Pana Waldemara Kwiatkowskiego przed rozwojem usług w rolnictwie nie ma ucieczki, a kolejnym elementem, na który trzeba zwracać uwagę jest konsolidacja gospodarstw i wpieranie wszelkich działań, które będą do tego prowadzić.
 
W kolejnej części swojej wypowiedzi pan Waldemar zwrócił uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących finansowania inwestycji w rolnictwie.
 
- Jeśli mówimy o tym jak finansować rozwój gospodarstw, to przede wszystkim trzeba poszukiwać maszyn dopasowanych do skali gospodarstwa, planować inwestycje z zapasem, nie wydawać wszystkich pieniędzy. Rolnik musi mieć zapas pieniędzy na gorszy rok, na wahnięcia koniunktury czy klęski żywiołowe. Nie należy planować inwestycji na styk. Warto też unikać kredytów krótkoterminowych w parabankach, nie bać się kredytów długoterminowych, aby roczne obciążenia były niewielkie. Jest pokusa, by wziąć kredyt na krótki okres, sprężyć się i szybko spłacić, ale to nie zawsze zdaje egzamin.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: