Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-10-08
-
Krajowe zbiory rzepaku
2024-10-08 -
Krajowe zbiory zbóż
2024-10-08 -
Rynek zbóż w Polsce (22.09.2024)
2024-10-08
Poznaj produkty
-
Miotła z uchwytem metalowym
2016-04-22 -
Ładowarka kołowa GiANT D337T
2013-03-15 -
Testery wilgotności
2011-02-11 -
KOSIARKI GRINO SAMASZ
2020-09-17
Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki
Na zaproszenie Prezesa KRUS, głównego organizatora V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki”, na finałowe podsumowanie w Sali Kolumnowej Sejmu RP, zorganizowane 17 czerwca br., zjawili się bez wyjątku wszyscy laureaci.
Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki
W tym roku celem konkursu było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, a także poszerzanie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom przy obsłudze zwierząt. – Pastwisko to nie boisko – powiedział podczas gali finałowej konkursu podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk, przywołując hasło jednego z laureatów. Wiceminister podkreślił, że na wsiach są już prawdziwe boiska i inne miejsca przystosowane do uprawiania sportu i zabawy, przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Dodał też, że poznawanie zasad bezpiecznej pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich sprawi, iż miejsce zamieszkania jak i przyszłe miejsca pracy w środowisku wiejskim, będą bardziej przyjazne i bezpieczne.
Organizowany corocznie, przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, konkursu dla dzieci ze szkół podstawowych na terenach wiejskich przyczynia się do ograniczenia ilości wypadków w gospodarstwach rolnych.
– To smutne, że ofiarami wypadków są często dzieci. Takie inicjatywy podejmowane w celu zapobiegania takim niebezpiecznym sytuacjom będą wspierane przez ministerstwo – zapewnił wiceminister Nalawajk.
Tegoroczne zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, poświęconej zapobieganiu wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich. Do konkursu przystąpiła imponująca liczba około 33,5 tys. uczniów z klas 0-3 i 4-6 z 2311 szkół podstawowych.
Spośród wszystkich prac Centralna Komisja Konkursowa wyłoniła 16 laureatów. Oceniano nie tylko walory artystyczne, lecz także sposób i pomysłowość przedstawienia tematu oraz samodzielność wykonania.
Dodatkową atrakcją finałowej uroczystości była możliwość zwiedzania z przewodnikiem gmachu Sejmu oraz udział w warsztatach edukacyjnych.