Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Edukacja na rzecz geologii

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Upowszechnienie wiedzy o geologii, górnictwie i surowcach było tematem kolejnej konferencji...

Upowszechnienie wiedzy o geologii, górnictwie i surowcach było tematem kolejnej konferencji konsultacyjnej projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP) w Kielcach. Pomysłodawcą oraz inicjatorem projektu jest wiceminister środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Politycy, naukowcy, samorządowcy oraz przedsiębiorcy podczas kilku paneli dyskusyjnych poruszyli kilka ważnych kwestii związanych z edukacją dotyczącą pozyskiwania i znaczenia gospodarczego surowców mineralnych. Doświadczenie pokazuje, że popularyzacja wiedzy o geologii, górnictwie i surowcach mineralnych jest w Polsce w dalszym ciągu niewystarczająca, dlatego należy niezwłocznie działać, aby zwiększyć zainteresowanie młodzieży szkołami górniczymi.

- Projekt PSP wyraźnie podkreśla, że naszym celem jest wsparcie kształcenia geologicznego na uczelniach i w szkołach branżowych. Chcemy przygotować odpowiednio wykwalifikowaną kadrę dysponującej wiedzą wspomagającą efektywne i bezpieczne inwestycje polskich podmiotów gospodarczych za granicą w zakresie surowcowym – powiedział wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek.
 
Popularyzacja wiedzy geologicznej
 
Popularyzacja wiedzy o surowcach mineralnych poprzez kampanie medialne w gazetach, telewizji oraz radio to kolejny istotny punkt VI filaru PSP.

- Niezbędne jest prowadzenie szeroko zakrojonych kampanii edukacyjnych z wiedzy o surowcach mineralnych zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia szczególnie w dobie powszechnej cyfryzacji. Chcąc wytłumaczyć młodemu człowiekowi, skąd biorą się podstawowe surowce zaspokajające jego potrzeby, musimy wskazywać dosadne przykłady – przypomniał prof. Mariusz Orion Jędrysek.
 
Jednoczesną edukacją oraz ochroną geologiczno-górniczego dziedzictwa kulturowego mogą być coraz popularniejsze geoparki.
 
- Polska ma wielowiekowe tradycje badań geologicznych i działalności górniczej. Dlatego z pewnością ciekawą ofertę edukacyjno-turystyczną stają się geoparki. To świetna forma promocji i ochrony miejsc związanych np. z eksploatacją zasobów geologicznych – dodał Główny Geolog Kraju.
 
O projekcie Polityki Surowcowej Państwa
 
Polska jest krajem bogatym w surowce mineralne, dlatego w celu wykorzystania jej potencjału surowcowego  został przygotowany projekt Polityki Surowcowej Państwa składający się z 9 filarów.
 
Każdy z filarów projektu PSP porusza z perspektywy całościowej tematykę geologii. Dokument zawiera konkretne założenia dla wielu sektorów, które są niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju energetycznego i gospodarczego Polski.
 
Kolejne spotkanie w ramach konsultacji nt. Polityki Surowcowej Państwa odbędzie się w czerwcu w Gdańsku i będzie dotyczyło ram instytucjonalnych wypracowania i wdrażania polityki surowcowej państwa. Podsumowująca konferencja odbędzie się w lipcu w Warszawie.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl