Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Mleko i owoce w szkole: europosłowie za zdrowymi nawykami żywieniowymi

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się w dzieciństwie, dlatego Unia Europejska i państwa...

Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się w dzieciństwie, dlatego Unia Europejska i państwa członkowskie powinny robić i wydawać więcej, żeby zachęcić dzieci do zjedzenia zdrowych lokalnych produktów. Aby zapewnić wprowadzenie lekcji zdrowego odżywiania się oraz mleka, owoców i warzyw do szkoły, w środę parlament wprowadził własne poprawki do przepisów, a następnie zatwierdził mandat negocjacyjny, który pozwoli posłom na ustalenie ich ostatecznej wersji, podczas negocjacji z państwami członkowskimi UE.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Więcej lekcji, większy wybór, sprawiedliwy rozdział funduszy

Parlament poparł plany połączenia, rozdzielonych dzisiaj, programów dystrybucji mleka oraz owoców i warzyw w szkołach.

Posłowie wprowadzili również zmiany w projekcie przepisów, w celu:

  • Dodania produktów mlecznych o udowodnionym dobroczynnym działaniu na zdrowie dzieci, takich jak: sery lub jogurty, do listy produktów dofinansowywanych przez UE (pod warunkiem, że nie zwierają dodatków smakowych, owoców, orzechów ani kakao), z naciskiem na produkty lokalne i regionalne.
  • Zobowiązania państw członkowskich do przeznaczenia od 10 do 20% funduszy UE na zajęcia edukacyjne, promujące zdrowe nawyki żywieniowe oraz walkę z marnowaniem jedzenia, włącznie z wizytami w gospodarstwach oraz okazjonalną dystrybucją lokalnych produktów, jak przetworzone warzywa i owoce, (jeśli nie zawierają one dodanego cukru, tłuszczu soli, słodzików i sztucznych dodatków smakowych), miód, oliwki oraz suszone owoce.
  • Przeznaczenia dodatkowych 20 milionów euro rocznie na dofinansowanie rozdziału mleka i produktów mlecznych, co zwiększyłoby fundusze przeznaczane, w przeciągu roku, na mleko i produkty mleczne do 100 milionów euro, przy budżecie na warzywa i owoce wynoszącym 150 milionów euro.
  • Sprawiedliwszego rozdziału funduszy pomiędzy państwami UE, poprzez ustalenie dwóch podstawowych kryteriów (udziału dzieci w wieku 6-10 lat w populacji oraz stopnia rozwoju danego regionu w obrębie państwa członkowskiego). Poprzedni poziom funduszy będzie brany pod uwagę przez sześć lat działania programu i zostanie zbilansowany zgodnie z nową roczną wielkością pomocy UE przeznaczanej na każde dziecko.

Kolejne kroki

Parlament przyjął poprawki do projektu rozporządzenia oraz poparł rozpoczęcie negocjacji z ministrami państw członkowskich UE, 458 głosami za, przy 97 głosach przeciw i 28 wstrzymujących się od głosu. Negocjatorzy mogą zacząć rozmowy o ostatecznym kształcie przepisów, po tym jak Rada przyjmie swoją pozycję w tej sprawie.

Program dystrybucji mleka w szkołach został stworzony w 1977 roku. Program dystrybucji owoców, zawierający również elementy edukacyjne został wprowadzony w 2009 roku. Oba programy zostały stworzone w celu promocji spożywania owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych, lecz dotychczas działały zgodnie z różnymi podstawami prawnymi i finansowymi. Wszystkie 28 krajów członkowskich partycypuje w programie dystrybucji mleka, 25 krajów członkowskich (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Finlandii i Szwecji) bierze udział w programie dystrybucji owoców i warzyw.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl