Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja1

W Brukseli o lobbowaniu na rzecz gospodarzy

W związku dyskusją na temat środków pomocowych dla Ukrainy, w kwietniu 2014 r. Zarząd KRIR wystąpił do Sekretarza Copa-Cogeca, aby stanowiska Komitetów Copa-Cogeca w większym stopniu skierowane były na lobbowanie interesów gospodarzy w UE, których organizacje są członkami Copa.

W Brukseli o lobbowaniu na rzecz gospodarzy
Polsce zależy na tym, by utrzymać międzynarodową jedność i pomoc wobec sytuacji na Ukrainie. Jednak jak zauważa Copa-Cogeca Polska, jako jeden z krajów sąsiadujących, będzie poważne narażona na zakłócenie konkurencji w związku z umową wsparcia dla Ukrainy. W związku z tym samorząd rolniczy zwrócił uwagę, że tego typu wystąpienia powinny w większym stopniu bronić interesów rolników Unii Europejskiej, a tym bardziej gospodarzy reprezentowanych przez organizacje zrzeszone w Copa-Cogeca.
 
W odpowiedzi na to wystąpienie Copa-Cogeca poinformowała, że w związku z aktualną sytuacją polityczną na Ukrainie i przyłączeniem Krymu do Rosji, Komisja Europejska zaproponowała uruchomienie programu wsparcia dla tego kraju, który obejmuje m. in. przyśpieszenie negocjacji umowy o wolnym handlu. Copa i Cogeca ponownie zwróciły się bezpośrednio do Karela De Guchta, komisarza ds. handlu, przedstawiając obawy rolników. Można wyraźnie stwierdzić, że decyzje polityków oraz głów państw i rządów są głównie umotywowane solidarnością polityczną z Ukraińcami. Na szczycie europejskim w marcu potwierdzili oni plan działania na rzecz wsparcia dla Ukrainy.
 
Copa-Cogeca zauważyła, że KRIR słusznie wspomniała o różnicy między normami produkcji obowiązującymi w UE i na Ukrainie. Komitety poinformowały przy tym, że służby Dyrekcji Generalnej ds. Ochrony Konsumentów przykładają wielką wagę do tej kwestii. W 2012 r. zmobilizowały tę właśnie Dyrekcję Generalną do podjęcia działań w zakresie salmonelli występującej w drobiu oraz w zakresie wdrażania równoważnych norm dobrostanu zwierząt. Komitety Copa-Cogeca zwróciła uwagę, że objęcie rozdziału dotyczącego zrównoważonego rozwoju umową o wolnym handlu z Ukrainą pozwoli nam na utrzymanie presji w zakresie norm dobrostanu zwierząt wobec władz Ukrainy.
 
Podczas spotkania z szefem gabinetu komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich dn. 1 kwietnia 2014 r., sekretarz generalny Copa-Cogeca osobiście poruszył temat afrykańskiego pomoru świń, podkreślając, że Ukraina będzie musiała najpierw wyeliminować tę chorobę, jeśli chce prowadzić wymianę handlową z Unią Europejską. Komisja Europejska powinna również rozpocząć procedurę rozstrzygania sporów w WTO wobec Ukrainy w związku z nałożonym embargo.
 
Co więcej, Copa-Cogeca chce uwrażliwić Komisję Europejską na brak gotowości podmiotów finansowych (ubezpieczycieli, banków) do podjęcia działań w zakresie ewentualnych operacji handlowych na Ukrainie. Należy stwierdzić, że jeśli Komisja Europejska jest gotowa na podpisanie umowy o wolnym handlu, dalsze prowadzenie działań handlowych będzie się wiązało z poważnym ryzykiem finansowym dla podmiotów gospodarczych z UE. Unia Europejska powinna ręczyć za przedsiębiorców, by ułatwić dwustronną wymianę handlową.


Tagi:
źródło: