| Autor: redakcja12

Szkodnik rzepaku – gnatarz rzepakowiec

Jednym z wielu szkodników atakujących uprawy rzepaku jest gnatarz rzepakowiec. Szkody wyrządzają larwy, które są bardzo żarłoczne i w ciągu kilku dni potrafią zniszczyć całą plantację. Szkodnik ten atakuje m.in. rzepak, gorczycę oraz warzywa kapustne. Larwa gnatarza rzepakowca zimuje w glebie w kokonie.

Szkodnik rzepaku – gnatarz rzepakowiec
Wiosną następuje przepoczwarczenie, na przełomie maja i czerwca następuje wylot błonkówki. Samica składa na liściach pojedynczo, wzdłuż nerwów około 300 jaj. Młode larwy żerują na roślinach do 4 tygodni, później schodzą do gleby. Część z nich przepoczwarcza się dając początek drugiemu pokoleniu. Osobniki dorosłe wylatują na przełomie lipca i sierpnia. Samice składają jaja na liściach. Wylęgłe larwy po okresie żerowania schodzą do gleby gdzie zimują w kokonach.
 
Osobnik dorosły to błonkówka o długości 6 – 8 mm, ma 2 pary skrzydeł, głowę czarną, tułów i odwłok pomarańczowy, na tułowiu ma czarny wzór. Samice składają jaja o długości 0,8 mm, kremowe, w kształcie fasolki. Larwa jest koloru szarozielonego, z czasem robi się czarna z czarną głową, ma 3 pary odnóży tułowiowych i 8 par odnóży odwłokowych. Żeruje na spodniej stronie liścia wygryzając małe otwory, z czasem przechodzi na górną stronę liścia i zjada całe liście. Poczwarka jest ciemnoszara w ziemnym kokonie.

Aby stwierdzić obecność larw na plantacji należy prowadzić systematyczny monitoring upraw. Sprawdzamy dolną stronę liścia czy występują najmłodsze stadia larwalne. Próg ekonomicznej szkodliwości w okresie wschodów roślin to 1 larwa na jednej roślinie, natomiast wiosną w czerwcu to 4 larwy na jednej roślinie. Stosując metody agrotechniczne ograniczamy liczebność występujących szkodników na roślinach. Wśród metod tych wyróżniamy: izolację przestrzenną, wczesny siew nasion, zwiększenie normy wysiewu nasion, zaprawianie nasion (zaprawa nasienna Lumiposa 625 FS w dawce 40 ml/500 tysięcy nasion).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!