| Autor: redakcja1

Mniej zbóż i rzepaku w Niemczech

Według niemieckiego stowarzyszenia spółdzielni rolniczych, tegoroczne zbiory pszenicy w Niemczech są aktualnie oceniane na 25,4 mln ton, a więc to o 4,4% mniej w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem. Jak zauważa FAMMU/FAPA, niższa ma być również produkcja rzepaku o 1,2% do 4,94 mln ton.

Mniej zbóż i rzepaku w Niemczech

Zbiory zbóż i rzepaku w Niemczech

Obecne szacunki są minimalnie mniejsze od czerwcowych. Oznacza to zbiory pszenicy bliskie przeciętnej pięcioletniej, tj. 25 mln ton, a rzepaku poniżej średniej wynoszącej 5,4 mln ton.
 
Podobnie jak we Francji również niemieccy rolnicy obawiają się o jakość ziarna pszenicy po obfitych deszczach zaobserwowanych w ostatnim czasie w niektórych rejonach upraw tego gatunku. Jednak jeżeli nastąpi poprawa pogody, a synoptycy zapowiadają słoneczną aurę, to jeszcze jest szansa na poprawę jakości ziarna.
 
Żniwa w Niemczech rozpoczynają się bardzo powoli, a zintensyfikowanie tempa prac jest przewidywane bliżej końca lipca i na początku sierpnia.
 
Gorsze niż przed rokiem będą też zbiory jęczmienia ozimego. Stowarzyszenie ocenia je na 9,2 mln ton, czyli to spadek o 4,4%. Zbiory jęczmienia jarego są szacowane na 1,94 mln ton, a zatem będą o 2,9% niższe niż rok wcześniej.
 
Z kolei tegoroczne zbiory kukurydzy mają zwiększyć się o 14,3% do 4,54 mln ton z uwagi na wzrost obszaru i poprawę plonowania. Lipcowe opady deszczu były natomiast sprzyjające dla upraw kukurydzy.
 
Niemcy zajmują drugą pozycję w Unii Europejskiej pod względem wysokości produkcji pszenicy zwyczajnej i konkurują z Francją o pozycję lidera w rankingu unijnych producentów rzepaku.


Tagi:
źródło: