| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych (03-07.11.2014)

Na giełdzie Matif w Paryżu w obrębie tygodnia rzepak w kontrakcie na luty 2015 roku potaniał o 1,3% do 335,8 Euro/t w stosunku do 332,5 Euro/t, choć to wzrost o 1% przed dwoma tygodniami podążając za chwiejnymi nastrojami na rynku soi – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych (03-07.11.2014)

Notowania zbóż

Doniesienia Strategie Grains prognozują 3,5% zniżkę powierzchni rzepaku w Unii do 6,5 mln ha, choć jeśli się potwierdzą, to powinny wspierać rynek rzepaku. Na rynku rzeczywistym po ubiegłotygodniowych silnych zwyżkach surowce potaniały na czele ze śrutami.

W Winnipeg kanadyjska Canola w obrębie tygodnia w kontrakcie na listopad 2014 była stabilna i tylko wzrosła o 0,2% do 452,7 CAD/t w stosunku do 418,7 CAD/t przed dwoma tygodniami o 8,1% pod wpływem minimalnego umocnienia na rynku soi w Chicago na najbliższy termin oraz perspektyw wysyłki do Chin.

W Chicago w ciągu tygodnia listopadowy kontrakt terminowy na soję był w miarę stabilny, choć zwiększył się o 0,7% do 378,8 USD/t w odniesieniu do 365 USD/t przed 2 tygodniami, przy czym dalsze terminy kontraktów zmalały o odpowiednio 0,2% i 0,4%. Wartość kontraktów na listopad zwiększyła się pod wpływem silnego popytu eksportowego oraz dodatkowo była wspierana umocnieniem cen śruty sojowej.

Cena soi, w szczególności w przedostatnim tygodniu wzrosła, ciągnięta przez silną zwyżkę cen śruty w wyników niedoborów podaży śruty sojowej w USA, związanych mimo olbrzymiej podaży z problemami logistycznymi. Ostatni tydzień przyniósł raczej stabilizację. Większe uwolnienie podaży powinno przynieść uspokojenie rynków i zniżkę cen soi, co już jest widoczne w kontraktach na dalsze terminy.


Notowania zbóż
 

W poprzednim tygodniu na giełdzie Matif w Paryżu ceny pszenicy zmalały o 3,6% do 165,8 Euro/t pod wpływem sygnału o zaawansowaniu zbiorów tego zboża w USA, co przyczynia się do materializacji prognoz wielkiej globalnej podaży. Najnowsze, czwartkowe oceny FAO, podobnie jak poprzednio IGC, szacują rekordową światową produkcję pszenicy oraz kukurydzy. FAO minimalnie skorygowała w górę poprzednie prognozy globalnych zbiorów pszenicy, przy czym szacunki zbiorów wszystkich zbóż i ich zapasy tylko minimalnie zmalały.
 

 

W Paryżu kukurydza w kontrakcie na styczeń oraz na dalsze terminy także potaniała i to o 5,5 Euro/t do 146,3 Euro/t. Z drugiej strony spadki cen zbóż były hamowane wysokim poziomem eksportu z Unii, w tym przede wszystkim ostatnimi zamówieniami pszenicy francuskiej przez Egipt. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!