| Autor: redakcja1

MARS: Unijna prognoza plonów w 2014 r.

W majowym biuletynie MARS (Komisji Europejskiej) zauważalny jest lekki wzrost szacunków plonowania podstawowych płodów rolnych w stosunku do prognozy sprzed miesiąca. Łagodny, korzystny przebieg pogody w całej niemal Europie sprzyja rozwojowi upraw ozimych i jarych.

MARS: Unijna prognoza plonów w 2014 r.
Zniwelowane zostało zagrożenie suszą, choć widoczny jest lekki spadek średnich plonów większości zbóż (ułamek procenta) w stosunku do 2013 roku. Znacznie gorzej plonować powinny tylko jęczmień ozimy -8,8% r/r oraz pszenżyto -3,6% r/r i pszenica durum -2% r/r i gorzej od średniej 5-letniej.
 
Według szacunków średnie plony pszenicy w UE na 5,55 t/ha, będą niemal identycznie jak rok temu, i o 4% wyższe w porównaniu do średniej 5-letniej.

Zgodnie z założeniami biuletynu MARS plony jęczmienia w UE szacowane są średnio na 4,59 t/ha i jest to spadek o 5,3% rok do roku, ale o 2,4% powyżej średniej 5-letniej.
 
Dobre prognozy dotyczą kukurydzy na ziarno (grain maize), Prognozowane plony średnie w UE powinny wynieść 6,85 t/ha co byłoby wynikiem o 5,8% lepszym niż rok temu i o 3,5% lepszym od średniej 5-letniej.
 
Unijny średni plon rzepaku (i rzepiku) powinien wynieść 3,12 t/ha, jest to szacunek również podobny do roku ubiegłego i oznacza wzrost o 2,4% w stosunku do 5-letniej średniej.
 
Zapowiadają się także wysokie plony ziemniaków i buraków cukrowych. Średni plon ziemniaków w UE powinien wynieść 32,25 t/ha co stanowi 4% wzrost r/r i do średniej 5-letniej. O blisko 4% powinno wzrosnąć r/r także plonowanie buraków cukrowych do 71,3 t/ha.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!