Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
MARS: Unijna prognoza plonów w 2014 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W majowym biuletynie MARS (Komisji Europejskiej) zauważalny jest lekki wzrost szacunków...

W majowym biuletynie MARS (Komisji Europejskiej) zauważalny jest lekki wzrost szacunków plonowania podstawowych płodów rolnych w stosunku do prognozy sprzed miesiąca. Łagodny, korzystny przebieg pogody w całej niemal Europie sprzyja rozwojowi upraw ozimych i jarych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zniwelowane zostało zagrożenie suszą, choć widoczny jest lekki spadek średnich plonów większości zbóż (ułamek procenta) w stosunku do 2013 roku. Znacznie gorzej plonować powinny tylko jęczmień ozimy -8,8% r/r oraz pszenżyto -3,6% r/r i pszenica durum -2% r/r i gorzej od średniej 5-letniej.
 
Według szacunków średnie plony pszenicy w UE na 5,55 t/ha, będą niemal identycznie jak rok temu, i o 4% wyższe w porównaniu do średniej 5-letniej.

Zgodnie z założeniami biuletynu MARS plony jęczmienia w UE szacowane są średnio na 4,59 t/ha i jest to spadek o 5,3% rok do roku, ale o 2,4% powyżej średniej 5-letniej.
 
Dobre prognozy dotyczą kukurydzy na ziarno (grain maize), Prognozowane plony średnie w UE powinny wynieść 6,85 t/ha co byłoby wynikiem o 5,8% lepszym niż rok temu i o 3,5% lepszym od średniej 5-letniej.
 
Unijny średni plon rzepaku (i rzepiku) powinien wynieść 3,12 t/ha, jest to szacunek również podobny do roku ubiegłego i oznacza wzrost o 2,4% w stosunku do 5-letniej średniej.
 
Zapowiadają się także wysokie plony ziemniaków i buraków cukrowych. Średni plon ziemniaków w UE powinien wynieść 32,25 t/ha co stanowi 4% wzrost r/r i do średniej 5-letniej. O blisko 4% powinno wzrosnąć r/r także plonowanie buraków cukrowych do 71,3 t/ha.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl