Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Stan zasiewów upraw ozimych w maju 2015 roku

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z oceny przeprowadzonej w I dekadzie maja 2015 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że...

Z oceny przeprowadzonej w I dekadzie maja 2015 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że stan zasiewów upraw ozimych jest nieco gorszy od zeszłorocznego. Oceniono go na 3,6 - 3,8 stopnia kwalifikacyjnego - poinformował Główny Urząd Statystyczny w Wiosennej ocenie stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2015 roku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Stan zasiewów pszenicy ozimej

Stan zasiewów pszenicy ozimej oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, a więc o 0,3 stopnia niżej w odniesieniu do roku minionego oraz o 0,1 stopnia wyżej w porównaniu do średniej z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim stan zasiewów pszenicy ozimej wahał się od 4 stopnia w województwie podkarpackim do 3,7 stopnia w województwie podlaskim.
 
Stan gorszy niż przed rokiem wykazano w większości województw poza województwem mazowieckim, które oceniono wyżej o 0,1 stopnia w stosunku do oceny z 2014 roku. Najwyższą różnicę w ocenie stanu upraw pszenicy ozimej odnotowano w województwie mazowieckim, bo mniej o 0,4 stopnia.

Stan zasiewów żyta
 
Stan zasiewów żyta oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, a zatem o 0,1 stopnia niżej od zeszłego roku i o 0,2 stopnia więcej od przeciętnej z lat 2006-2010. Zasiewy żyta najwyżej oceniono w województwach: lubelskim i śląskim na 4 stopnia, a najniżej w województwie łódzkim 3,5 stopnia.
 
W dziesięciu województwach stan zasiewów żyta w 2015 roku oceniono jako gorszy od tej samej oceny w roku minionym. W województwach: opolskim, podlaskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim ocena stanu zasiewów była taka sama jak w roku ubiegłym, a w województwach: lubelskim i pomorskim odnotowano zwyżkę o 0,1 stopnia.

Stan zasiewów jęczmienia ozimego
 
Stan zasiewów jęczmienia ozimego oceniono na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego, czyli o 0,3 stopnia kwalifikacyjnego mniej w porównaniu z wiosenną oceną roku 2014 i o 0,1 stopnia wyżej od przeciętnej z lat 2006-2010, przy czym aż w trzynastu województwach ocena ta była mniejsza od ubiegłorocznej.
 
Zasiewy jęczmienia ozimego najwyżej oceniono w województwie małopolskim na 3,9 stopnia, a najniżej w województwach: łódzkim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim na 3,5 stopnia. Największą różnicę w ocenie stanu upraw jęczmienia ozimego w stosunku do ubiegłorocznej wiosennej oceny wykazano w województwach: łódzkim i opolskim - mniej o 0,5 stopnia. W województwach: mazowieckim, podlaskim i pomorskim ocena stanu zasiewów jęczmienia ozimego była na poziomie zeszłorocznej.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu
 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu

  W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu...
 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze
 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze

  Świadomość rolników jest coraz większa jak ważną rolę pełnią pszczoły. Tylko w tym roku z uwagi na brak pszczół w niektórych województwach były przewożone one z lubelskiego czy...
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt

  Zarząd KRIR, oczekuje wycofania z przedłożonych projektów zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer, uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego oraz...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl