| Autor: redakcja1

Stan zasiewów upraw ozimych w maju 2015 roku

Z oceny przeprowadzonej w I dekadzie maja 2015 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że stan zasiewów upraw ozimych jest nieco gorszy od zeszłorocznego. Oceniono go na 3,6 - 3,8 stopnia kwalifikacyjnego - poinformował Główny Urząd Statystyczny w Wiosennej ocenie stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2015 roku.

Stan zasiewów upraw ozimych w maju 2015 roku
Stan zasiewów pszenicy ozimej

Stan zasiewów pszenicy ozimej oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, a więc o 0,3 stopnia niżej w odniesieniu do roku minionego oraz o 0,1 stopnia wyżej w porównaniu do średniej z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim stan zasiewów pszenicy ozimej wahał się od 4 stopnia w województwie podkarpackim do 3,7 stopnia w województwie podlaskim.
 
Stan gorszy niż przed rokiem wykazano w większości województw poza województwem mazowieckim, które oceniono wyżej o 0,1 stopnia w stosunku do oceny z 2014 roku. Najwyższą różnicę w ocenie stanu upraw pszenicy ozimej odnotowano w województwie mazowieckim, bo mniej o 0,4 stopnia.

Stan zasiewów żyta
 
Stan zasiewów żyta oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, a zatem o 0,1 stopnia niżej od zeszłego roku i o 0,2 stopnia więcej od przeciętnej z lat 2006-2010. Zasiewy żyta najwyżej oceniono w województwach: lubelskim i śląskim na 4 stopnia, a najniżej w województwie łódzkim 3,5 stopnia.
 
W dziesięciu województwach stan zasiewów żyta w 2015 roku oceniono jako gorszy od tej samej oceny w roku minionym. W województwach: opolskim, podlaskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim ocena stanu zasiewów była taka sama jak w roku ubiegłym, a w województwach: lubelskim i pomorskim odnotowano zwyżkę o 0,1 stopnia.

Stan zasiewów jęczmienia ozimego
 
Stan zasiewów jęczmienia ozimego oceniono na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego, czyli o 0,3 stopnia kwalifikacyjnego mniej w porównaniu z wiosenną oceną roku 2014 i o 0,1 stopnia wyżej od przeciętnej z lat 2006-2010, przy czym aż w trzynastu województwach ocena ta była mniejsza od ubiegłorocznej.
 
Zasiewy jęczmienia ozimego najwyżej oceniono w województwie małopolskim na 3,9 stopnia, a najniżej w województwach: łódzkim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim na 3,5 stopnia. Największą różnicę w ocenie stanu upraw jęczmienia ozimego w stosunku do ubiegłorocznej wiosennej oceny wykazano w województwach: łódzkim i opolskim - mniej o 0,5 stopnia. W województwach: mazowieckim, podlaskim i pomorskim ocena stanu zasiewów jęczmienia ozimego była na poziomie zeszłorocznej.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!