| Autor: redakcja1

Jeszcze nie zaorałeś ścierniska? Zobacz, co zrobić w tej sytuacji

„Ściernisko niezaorane, nie miałem czasu, a teraz strasznie mokro, niskie temperatury. Czy inwestować w oprysk? Czy będzie on opłacalny?”. Takie pytania bardzo często pojawiają się ostatnio na forach internetowych.

Jeszcze nie zaorałeś ścierniska? Zobacz, co zrobić w tej sytuacji

Jednak praktyka pokazuje, iż zabiegi chemiczne przeprowadzone w tym okresie będą jednak skutkowały zmniejszoną efektywnością. Część chwastów weszła już w okres uśpienia, co oznacza iż pąki na kłączach i innych organach podziemnych będą niedostępne dla tradycyjnych herbicydów systemicznych. Czekać zatem do wiosny?


Rzeczywiście efektywność przeprowadzonego w tej chwili zabiegu będzie najprawdopodobniej skutkowała niższą skutecznością z uwagi na spoczynek pąków niektórych chwastów. Jednak aktualna pogoda – temperatury utrzymujące się na poziomie 10-14ºC, pozwalają przypuszczać, iż znaczna część roślin chwastów nie weszła jeszcze w okres uśpienia. Wykonanie zabiegu nawet późną jesienią będzie i tak efektywniejsze niż walka z chwastami przeprowadzona wczesną wiosną. W przypadku podjęcia decyzji o zastosowaniu herbicydu pamiętajmy, iż nie możemy sobie pozwolić na stosownie słabej jakości produktu. Nie mamy czasu na powtórzenie zabiegu w przypadku, gdy za wcześnie spadnie deszcz lub dawka preparatu okaże się być niewystarczająca. Nie mamy czasu na czekanie na odpowiednie warunki pogodowe. Należy wybrać herbicyd, który skutecznie działa nawet w zakresie niskich temperatur.

W przypadku bardzo późnego stosowania (listopad) okres uśpienia pąków może zmniejszyć skuteczność zwalczania chwastów wieloletnich, jednak uzyskane efekty mimo wszystko dają znaczne korzyści w porównaniu z wiosennym stosowaniem – kiedy musimy opóźnić siewy, aby odczekać na odrost chwastów przed zabiegiem. Zdaniem Anny Rogowskiej, warto więc wykorzystać chwile sprzyjającej, jesiennej pogody na jak najszybsze przeprowadzenie zabiegu.



Tagi:
źródło: