| Autor: redakcja1

Prace polowe w lutym

Poprawnie ułożony płodozmian powinien uwzględniać obecność grubonasiennych roślin strączkowych. Ich udział w strukturze zasiewów gwarantuje poprawę struktury gleby i jej właściwości fitosanitarne. Nie bez znaczenia jest też ochrona środowiska, tj. zmniejszenie nawożenia mineralnego i wzbogacenie gleby w azot symbiotyczny.

Prace polowe w lutym

W tunelach foliowych przeznaczonych do produkcji rozsad uruchamia się ogrzewanie. Przy uprawach bezpośrednio w gruncie ważne jest również ogrzewanie podłoża, a nie tylko powietrza. Zimna ziemia powoduje opóźnienie wschodów oraz zwiększa możliwość wystąpienia chorób zgorzelowych siewek. Do gruntu w tunelach można wysiewać już rzodkiewkę pod zbiór.


Zaprawienie nasion przed siewem chroni młode rośliny przed chorobami odglebowymi oraz przenoszonymi na nasionach.
 

 Z kolei w przypadku uprawy metodami ekologicznymi należy:

  • więcej czasu poświęcić obornikowi, który jest cennym nawozem, gdyż po przeliczeniu 1 tony składniki mineralne - ich wartość wynosiłaby 150-200 zł.

  • powinno się zastanowić już nad zakupem nasion, dobierając odmiany raczej ekstensywne niż heterozyjne.

  • w płodozmianie znajdować się 25-30% roślin motylkowych.

  • w  sadach można przystąpić do prześwietlania drzew, a rany i pnie smarować mazią zrobioną z 50% gliny, 50% krowieńca, rozcieńczając serwatką i wodą, dodając wapno, wodę szklaną po 0,2 kg/10 kg.

Prace w lesie
 

Luty to pora wycinki drzew i tylko silny mróz może być przeszkodą w cięciach, bo powoduje to pękanie drzew podczas ścinki, co zmniejsza wartość drewna. Szczególnie podatny na pęknięcia jest buk. Przy złych warunkach pogodowych lepiej zatem odłożyć prace na później. Podobnie postępuje się, jeżeli w lesie zalega dużo śniegu. Istotne jest, aby prace ścinkowe zakończyć przed majem, bo wówczas ścięte drzewa mogą być zaatakowane przez szkodliwe owady, których larwy uszkadzają drewno.

Zalegająca pokrywa śnieżna sprzyja z kolei wycinaniu drzew tam, gdzie pod okapem starszych okazów rośnie młode pokolenie lasu powstałe z opadłych nasion. Z taką sytuacją można się spotkać w jedlinach, buczynach i dąbrowach. Nasiona jodeł, buków i dębów są na tyle ciężkie, że opadają i kiełkują zazwyczaj blisko macierzystych drzew. Śnieg chroni młode siewki przed połamaniem przez przewracające się wycinane drzewa. Aby ograniczyć szkody do minimum, trzeba drzewa ścinać tak, aby upadały możliwie blisko siebie.

 



Tagi:
źródło: