Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
2025-05-09
-
Wciąż można się ubiegać o dopłaty do buhajów
2025-05-07
Poznaj produkty
-
Łyżka LR120 do ładowarek, szerokość 2300mm
2012-07-16 -
Nawóz L-Actipol EDTA Mn-6
2014-02-21 -
Ciągnik LOVOL M504 komunalny
2020-02-27 -
Pobór azotu
2011-10-05 -
Ładowacze czołowe John Deere serii H
2013-05-27
Prace polowe w lutym
Poprawnie ułożony płodozmian powinien uwzględniać obecność grubonasiennych roślin strączkowych. Ich udział w strukturze zasiewów gwarantuje poprawę struktury gleby i jej właściwości fitosanitarne. Nie bez znaczenia jest też ochrona środowiska, tj. zmniejszenie nawożenia mineralnego i wzbogacenie gleby w azot symbiotyczny.
W tunelach foliowych przeznaczonych do produkcji rozsad uruchamia się ogrzewanie. Przy uprawach bezpośrednio w gruncie ważne jest również ogrzewanie podłoża, a nie tylko powietrza. Zimna ziemia powoduje opóźnienie wschodów oraz zwiększa możliwość wystąpienia chorób zgorzelowych siewek. Do gruntu w tunelach można wysiewać już rzodkiewkę pod zbiór.
Zaprawienie nasion przed siewem chroni młode rośliny przed chorobami odglebowymi oraz przenoszonymi na nasionach.
Z kolei w przypadku uprawy metodami ekologicznymi należy:
-
więcej czasu poświęcić obornikowi, który jest cennym nawozem, gdyż po przeliczeniu 1 tony składniki mineralne - ich wartość wynosiłaby 150-200 zł.
-
powinno się zastanowić już nad zakupem nasion, dobierając odmiany raczej ekstensywne niż heterozyjne.
-
w płodozmianie znajdować się 25-30% roślin motylkowych.
- w sadach można przystąpić do prześwietlania drzew, a rany i pnie smarować mazią zrobioną z 50% gliny, 50% krowieńca, rozcieńczając serwatką i wodą, dodając wapno, wodę szklaną po 0,2 kg/10 kg.
Prace w lesie
Luty to pora wycinki drzew i tylko silny mróz może być przeszkodą w cięciach, bo powoduje to pękanie drzew podczas ścinki, co zmniejsza wartość drewna. Szczególnie podatny na pęknięcia jest buk. Przy złych warunkach pogodowych lepiej zatem odłożyć prace na później. Podobnie postępuje się, jeżeli w lesie zalega dużo śniegu. Istotne jest, aby prace ścinkowe zakończyć przed majem, bo wówczas ścięte drzewa mogą być zaatakowane przez szkodliwe owady, których larwy uszkadzają drewno.
Zalegająca pokrywa śnieżna sprzyja z kolei wycinaniu drzew tam, gdzie pod okapem starszych okazów rośnie młode pokolenie lasu powstałe z opadłych nasion. Z taką sytuacją można się spotkać w jedlinach, buczynach i dąbrowach. Nasiona jodeł, buków i dębów są na tyle ciężkie, że opadają i kiełkują zazwyczaj blisko macierzystych drzew. Śnieg chroni młode siewki przed połamaniem przez przewracające się wycinane drzewa. Aby ograniczyć szkody do minimum, trzeba drzewa ścinać tak, aby upadały możliwie blisko siebie.
